Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը Ստալինի պատճառով է ստեղծվել, որը 1921 թվականին կամայականորեն անջատեց այն Հայաստանից հօգուտ Ադրբեջանի: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնին հավակնող և ֆավորիտ համարվող թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը Nouvelles d’Arménie լրատվական կայքին տված հարցազրույցում:
Ֆրանսիայի քաղաքական գործիչները միշտ կարևորել են 500.000-անոց հայ համայնքի աջակցությունը, հատկապես ընտրությունների շրջանում: Հայոց ցեղասպանության հարցն ու դրա հետ կապված բոլոր օրենքները միշտ ակտուալ են եղել նախընտրական շրջանում:
Նախագահի թեկնածուն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Հարցին, աջակցո՞ւմ եք Ֆրանսիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության ճանաչմանը, թեկնածուն պատասխանել է. «2016 թվականի ապրիլին, վեց օր շարունակ Հարավային Կովկասը կրկին բռնկվեց: Օգտվելով միջազգային հանրության անտարբերությունից, Ադրբեջանը փորձեց ուժով հետ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղը: Այդ մահաբեր հարձակումը ավարտվեց փխրուն հրադադարով», հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այսօր մեր ֆրանսահայ համաքաղաքացիներն անհանգիստ են, և ես նույնպես, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանը վառոդով տակառ է: Չմոռանանք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամը Ստալինի պատճառով է, որը 1921 թվականին կամայականորեն անջատել է այն Հայաստանից հօգուտ Ադրբեջանի: Այժմ չկա այլ ընտրություն, քան ՄԱԿ-ի միջոցով գտնել խաղաղ և երկարատև լուծում»,-ասել է նա:
Ֆիյոնը օրինական է համարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր ունենալու ֆրանսահայերի ցանկությունը, գրում է «Sputnik-Արմենիան»:
Ֆիյոնը նշել է, որ Ֆրանսիան առաջիններից էր, որ ընդունեց և քաղաքացիություն տվեց ցեղասպանությունից փրկված հայերին։ «Այսօր մեր երկրում բնակվում է 500.000 ֆրանսահայ։ Ֆրանսիայի և Հայաստանի կապերը միշտ ամուր են եղել։ 1909 թվականին Ֆրանսիայի նավատորմն օգնեց Կիլիկիայի հայերին փրկվել ցեղասպանությունից»,-ասել է նա։
«Կարևոր է չմոռանալ հազարավոր զոհերի մասին։ Այդ ցեղասպանությունը հանգեցրեց Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում Փոքր Ասիայի տարածքում հայերի անհետացմանը։ 1,5 մլն մարդ կամ հայկական բնակչության երեք քառորդը ոչնչացվել էր»,- ասել է Ֆիյոնը։
Նա նաև ընդգծել է, որ հայերը Ֆրանսիայում հաստատվեցին և իրենց ներդրումն ունեցան պետության զարգացման հարցում։ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն նաև ողջունել է երկու երկրների գործակցությունը կրթության ոլորտում, մասնավորապես Երևանում Ֆրանսիական համալսարանի առկայությունը։
Բացի այդ, նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ասոցացված անդամ է, իսկ Ֆրանսիան` խոշորագույն եվրոպական ներդրողը Հայաստանում։
Փետրվարին RFI-ը գրել էր, որ դեռ փրայմերիզից առաջ Հայոց ցեղասպանության հարցում խոստումներով աչքի ընկավ նախագահության թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը: Համակրանք են առաջացրել նաև նրա աջակցության խոսքերը Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների հասցեին:
Որոշ հայեր նաև հավանություն են տալիս Ֆրանսուա Ֆիյոնի դիրքորոշմանը ՌԴ հետ հարաբերությունների մերձեցման հարցում: Ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ գլխավոր հարցն այն է, թե արդյոք նա չի հիասթափեցնի իր հայ կողմնակիցներին, գրել էր RFI-ը:

Пользуясь безразличием международного сообщества, Азербайджан в апреле 2016 года попытался силой захватить Нагорный Карабах. Об этом заявил 18 апреля кандидат в президенты Франции и бывший премьер-министр страны Франсуа Фийон в интервью Nouvelles d’Arménie, коснувшись темы процесса урегулирования карабахского конфликта.
В ответ на вопрос, поддерживает ли он признание Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах), Фийон сказал: «В апреле 2016 года, на протяжении шести дней, регион Южного Кавказа вновь вспыхнул. Пользуясь безразличием международного сообщества, Азербайджан попытался силой захватить Нагорный Карабах. Это смертоносное наступление завершилось хрупким перемирием».
«Сегодня французские армяне, как и я, обеспокоены, поскольку карабахский конфликт – пороховая бочка в регионе. Не следует забывать, что ситуация в Нагорном Карабахе возникла из-за Сталина, который в 1921 году самовольно отделил Карабах от Армении в пользу Азербайджана. Сейчас нет иного выбора, кроме как найти мирное и долгосрочное решение посредством ООН»,- отметил Фийон, пишет Panorama.am.
Затронув тему Геноцида армян, Фийон отметил, что считает законным желание французов армянского происхождения иметь в республиканском календаре дату памяти жертв Геноцида армян. Он пообещал, что в случае избрания на пост президента Франции, как и его предшественники, будет чтить память жертв Геноцида армян.
«Сегодня в нашей стране проживают 500 тысяч французов армянского происхождения. Связи между Францией и Арменией всегда были сильны. В 1909 году французский флот помог армянам Киликии спастись от Геноцида», — сказал он, пишет Sputnik-Армения.
Фийон отметил, что Франция была первой, принявшей и предоставившей гражданство выжившим в результате Геноцида армянам.
«Важно не забывать о тысячах жертв. В результате этого геноцида армяне исчезли с территории Малой Азии во времeна Османской империи. 1.5 миллиона человек или три четверти армянского населения были уничтожены», — сказал Фийон.
Он также подчеркнул, что армяне закрепились во Франции и внесли свой вклад в развитие государства. Кандидат в президенты Франции также поприветствовал сотрудничество между двумя странами в сфере образования, в частности наличие Французского университета в Ереване. Кроме того, он напомнил, что Армения является ассоциированным членом Международной организации Франкофонии, а Франция — крупнейший европейский инвестор в Армении.