Ապրիլի 19-ին և լույս 20-ի գիշերն արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 40 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 500 կրակոց:
ԱՀ ՊՆ ուղղությամբ, շփման գծի հարավային, արևելյան և հյուսիսային ուղղություններում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններ (77 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պաշտպանություն:
Ապրիլի 18-ին և լույս 19-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 55 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 760 կրակոց: Շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ձեռքի հակատանկային նռնականետ (2 արկ):

Around 40 ceasefire violations by Azerbaijan were registered on the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh) on April 19 and the following night, with more than 500 shots fired from firearms.
According to Artsakh army, Azerbaijan also employed various caliber sniper rifles in the northern, eastern and southern sections of the contact line.
The Karabakh Defense Army troops continue controlling the entire line of contact and protecting their positions.
Karabakh soldier Tatul Harutyunyan (b. 1997) was wounded in Azerbaijan's fire on April 17, at around 6:20 pm. His condition is deemed serious. An investigation into the details of the incident is underway.