Ապրիլի 23-ին հազարավոր մարդիկ են հավաքվել Մոնտեբելոյում՝ հարգելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Քաղաքում 2 միջոցառում է անցկացվել՝ առավոտյան և երեկոյան:
Եկուսն էլ անցկացվել են Հայոց ցեղասպանության զհոերին նվիրված հուշարձանի մոտ: Հավաքվածների թվում էին կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, Կալիֆորնիայի գանձապետ Ջոն Չյանը, Լոս Անջելեսի հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, գրում է San Gabriel Valley Tribune-ը:
«Սա այն մարդկանց համար է, որոնք Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգներն են»,-ասել է Սան Գաբրիել քաղաքի Հայ դատի կոմիտեի նախկին նախագահ Վիգեն Բագրատունին: Կալիֆորնիայի հայ համայնքը ապրիլի 24-ին նաև Արդարության երթէ անցկացրել Լոս Անջելեսում Թուրքիայի հյուպատոսության առջև:

24 Апрель 2017 - 14:06 AMT
Тысячи людей собрались 23 апреля в Монтебелло, чтобы почтить память невинных жертв Геноцида армян 1915 года. В городе провели 2 мероприятия – днем и вечером.
Оба мероприятия прошли у памятника Геноциду армян. Среди собравшихся были конгрессмен Адам Шифф, казначей Калифорнии Джон Чян, многочисленные представители армянской общины Лос-Анджелеса, пишет San Gabriel Valley Tribune.
«Это для людей, которые являются потомками выживших»,- сказал бывший председатель Армянского национального комитета города Сан-Гейбриел Викен Пакрадуни.
Армянская община Калифорнии также проведет 24 апреля «Марш за справедливость» перед турецким консульством в Лос-Анджелесе.