ԱՄՆ Վուսթեր քաղաքում Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ 2 թուրք է ելույթ ունեցել: Նրանցից մեկը մահմեդական է, մեկը՝ քրիստոնյա:
«Մենք պարտավոր ենք առերեսվել մեր պատմության հետ»,-ասել է լրագրող և գրող Բուրչին Գերչեկը Ստամբուլից: Նա Քլարկի համալսարանին կից Սթրասլերի անվան Հոլոքոսթի և ցեղասպանության ուսումնասիրության կենտրոնի ասպիրանտ է, գրում է Telegraph-ը:
«Անշուշտ, սպանվածների համար արդեն ուշ է արդարությունը վերականգնելը: Սակայն, առնվազն, Թուրքիայի ճանաչումը, պաշտոնական ներողությունը և որոշ քայլերը հայկական մշակութային ժառանգության հարցում կարող են դրական քայլեր լինել»,- ասել է նա:
«Թող աստված օրհնի բոլոր զոհերին, որոնք նույնիսկ շիրիմներ չունեն»,-ասել է 31-ամյա Էմրե Քան Դաղլիօղլուն, որը ուղղափառ քրիստոնյա է թուրքական Անթաքյայից, Սիրիայի հետ սահմանին է :
«Մենք պետք է ներողություն խնդրենք Օսմանյան կայսրությունում կատարվածի համար, և ոչ միայն 1915-ին, այլ նաև 19-րդ դարի վերջում: Այդ իմաստով ես փորձում եմ իմ պարտքը տալ հայերին»,-ասել է նա:
Ժամանակակից Թուրքիան ժխտում է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը և վարում է այդ փաստի ժխտման ներքին և արտաքին քաղաքականություն: Թուրքական պետության գործողությունները ներկայացվում են որպես «բռնագաղթ»` հայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին խոսում են միայն առանձին թուրք մտավորականներ, որոնց թվում են պատմաբան Թաներ Աքչամն ու Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը:

Two Turks – one Muslim, the other Christian – spoke at a commemoration in Worcester on Sunday, April 23 of the Armenian Genocide, the mass killings of 1.5 million Armenians that began 102 years ago at the hands of the Ottoman Empire, Telegraph.com reports.
“We have a duty to face our past,” said Burcin Gercek, a journalist and author from Istanbul who is a doctoral student at Clark University’s Strassler Center for Holocaust and Genocide Studies.
“Of course, justice cannot be done for killed people,” she said. “It’s too late for that. But at least a recognition, an official apology, and some steps concerning the Armenian cultural heritage in Turkey could be positive steps.”
The successor to the Ottoman Empire, today’s Republic of Turkey, has rebuffed calls to formally recognize the mass slayings as genocide or apologize.
For the descendants of survivors of what has been called the Armenian Holocaust, the crimes committed by the Turks a century ago remain closely felt.
“May God bless all victims who did not even have a gravestone,” said Emre Can Daglioglu, 31, an Orthodox Christian from Antakya, in southern Turkey, on the Syrian border.
“We have to apologize for what’s happened in the Ottoman Empire, not only in 1915 but at the end of the 19th century,” he said. “I am trying to pay my debt in that sense to the Armenians.”