ԱՄՆ Վուսթեր քաղաքում Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ 2 թուրք է ելույթ ունեցել: Նրանցից մեկը մահմեդական է, մեկը՝ քրիստոնյա:
«Մենք պարտավոր ենք առերեսվել մեր պատմության հետ»,-ասել է լրագրող և գրող Բուրչին Գերչեկը Ստամբուլից: Նա Քլարկի համալսարանին կից Սթրասլերի անվան Հոլոքոսթի և ցեղասպանության ուսումնասիրության կենտրոնի ասպիրանտ է, գրում է Telegraph-ը:
«Անշուշտ, սպանվածների համար արդեն ուշ է արդարությունը վերականգնելը: Սակայն, առնվազն, Թուրքիայի ճանաչումը, պաշտոնական ներողությունը և որոշ քայլերը հայկական մշակութային ժառանգության հարցում կարող են դրական քայլեր լինել»,- ասել է նա:
«Թող աստված օրհնի բոլոր զոհերին, որոնք նույնիսկ շիրիմներ չունեն»,-ասել է 31-ամյա Էմրե Քան Դաղլիօղլուն, որը ուղղափառ քրիստոնյա է թուրքական Անթաքյայից, Սիրիայի հետ սահմանին է :
«Մենք պետք է ներողություն խնդրենք Օսմանյան կայսրությունում կատարվածի համար, և ոչ միայն 1915-ին, այլ նաև 19-րդ դարի վերջում: Այդ իմաստով ես փորձում եմ իմ պարտքը տալ հայերին»,-ասել է նա:
Ժամանակակից Թուրքիան ժխտում է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը և վարում է այդ փաստի ժխտման ներքին և արտաքին քաղաքականություն: Թուրքական պետության գործողությունները ներկայացվում են որպես «բռնագաղթ»` հայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին խոսում են միայն առանձին թուրք մտավորականներ, որոնց թվում են պատմաբան Թաներ Աքչամն ու Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը:

24 Апрель 2017 - 09:37 AMT
Двое турок, один из которых мусульманин, а второй – христианин, 23 апреля выступили в американском Вустере в ходе мероприятий, посвященных 102-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
«Мы обязаны столкнуться лицом с нашим прошлым»,- сказала журналистка и писательница из Стамбула, аспирант в Центре изучения Холокоста и геноцида имени Страсслера при Университете Кларка Бурчин Герчек, пишет Telegraph.
«Конечно, для убитых уже посдно восстанавливать справедливость. Но, по крайней мере, признание, официальное извинение и некоторые шаги в отношении армянского культурного наследия в Турции могут стать позитивными шагами»,- отметила она.
«Пусть Бог благословит всех жертв, которые даже не имеют надгробия»,- сказал 31-летний Эмре Кан Даглиоглу, православный христианин из Антакьи на юге Турции, на границе с Сирией.
«Мы должны извиниться за то, что произошло в Османской империи, и не только в 1915 году, но и в конце 19-го века. В этом смысле я пытаюсь отплатить свой долг армянам»,- добавил он.
Правопреемник Османской империи – современная Турция, отвергает призывы официально признать массовые убийства армян в 1915 году геноцидом или принести официальные извинения.