24 Ապրիլ 2017 - 08:25 AMT
PAN-ը պատմում է նրանցից մի քանիսի մասին՝ հերոսների, որոնք թուրքական պաշտոնական պատմագրության մեջ համարվում են դավաճաններ:
Լիջեի քաղաքապետ Հյուսեին Նեսիմի բեյ
Հյուսեին Նեսիմին պաշտպանում էր Լիջեի մոտ 6000-անոց հայկական համայնքը, երբ Դիարբեքիրի կառավարիչ Ռեշիդ բեյն անողոքաբար բնաջնջում էր հայերին հենց իր քաղաքի սահմանների մոտակայքում: Նեսիմին պնդում էր, որ նրանք, ովքեր հավատարիմ չեն պետությանը, պետք է պատժվեն, սակայն անմեղ մարդիկ չպետք է տուժեն: Երբ նա նկատեց, որ ստացվող հրամանները վերաբերում են զանգվածային տեղահանություններին և ջարդերին, նախ մտածեց, որ ինքը կարող է ինչ-որ բան անել իրադրությանը միջամտելով: Քաղաքապետը փորձեց պաշտպանել հնարավորինս շատ հայերի` հետաձգելով խմբերի ճանապարհումը: Նեսիմի բեյը նաև փորձել է կանխել հրոսակախմբերի հարձակումները՝ անձամբ ուղեկցելով տեղահանվածների առաջին խմբին: Նա համոզում էր Լիջեի ծեր տղամարդկանց «կեղծ ամուսնություններ» գրանցել հայ կանանց հետ՝ նրանց փրկելու համար: Այս կերպ քաղաքապետը փրկեց շատ կանանց` նրանց ներկայացնելով որպես մուսուլմաններ:
Տեղեկանալով այդ մասին, Ռեշիդը հանդիպման պատրվակով քաղաքապետին իր մոտ է կանչում, բայց կարգադրում է, որ ճանապարհին իր չերքեզ պահակներից մեկը՝ Հարունը, սպանի նրան: Սպանության մեղքը բարդվեց «հայ ապստամբների վրա», իսկ աճյունն ընտանիքին այդպես էլ չհանձնվեց:
Հյուսեին Նեսիմի բեյ, Հասան Մազհար բեյ և Ջելալ բեյ
Հալեպի և Կոնիայի նահանգապետ Ջելալ բեյ
Հալեպի և Կոնիայի նահանգապետ Ջելալ բեյը դարձել է Հայոց ցեղասպանության ժամանակ հրամաններին չենթարկվող պաշտոնյաների հավաքական կերպարը: Նա փրկել է բազմաթիվ հայերի կյանքեր՝ ինչպես մեղմելով նրանց դատավճիռները, այնպես էլ՝ դեմ գնալով թուրքական կառավարությանն ու հրաժարվելով իրագործել հայերի բռնագաղթի ու արտաքսման վերաբերյալ հրամանները: 1918 թվականի իր հուշերում նա գրել է.
«Կոնիայում իմ վիճակը նման էր մի մարդու վիճակի, ով նստած է գետի ափին՝ բացարձակ ոչ մի միջոց չունենալով դրանից ինչ-որ մեկին փրկելու համար: Արյունը հոսում էր գետի երկայնքով, և հազարավոր անմեղ երեխաներ, աննախատելի ծեր մարդիկ, անօգնական կանայք և ուժեղ երիտասարդներ այս գետով հոսում էին ցած` դեպի մոռացություն: Ես փրկեցի բոլոր նրանց, ում կարող էի փրկել մերկ ձեռքերով: Ես փրկեցի, իսկ մնացածները ներքև իջան գետով, որպեսզի այլևս երբեք չվերադառնան»:
Անկարայի կառավարիչ Հասան Մազհար բեյ
«Ես վալի եմ, ոչ թե ավազակ։ Չեմ կարող անել դա։ Թող ուրիշ մեկը գա, նստի իմ աթոռին և կատարի այդ հրամանները»,- հրաժարվելով կատարել Ստամբուլից եկած՝ հայերի տեղահանության վերաբերյալ հրամանը՝ հայտարարել էր Անկարայի կառավարիչը՝ վալին: Կարճ ժամանակ անց նրան հեռացրեցին պաշտոնից:
Մալաթիայի կառավարիչ Մուսթաֆա աղա (Ազիզօղլու)
Մալաթիայի կառավարիչ՝ քաղաքագլուխ Մուսթաֆա աղան չի չկարողացել կանխել հայերի բռնագաղթն ու զանգվածային սպանդը: Նա միայն կարողացել է մի քանի հայի թաքցնել իր սեփական տանը: Սակայն «գյավուրներին հոգ տանելու» համար Մուսթաֆա աղան թանկ վճարեց. նրան սպանեց սեփական որդին՝ «Իթթիհատ վե Թերաքի» կուսակցության մոլեռանդ անդամը:
Օսմանյան բանակի լեյտենանտ Ջեմիլ Կունե
Ջեմիլ Կունեն Օսմանյան բանակի լեյտենանտ էր և 1915-ին նշանակված էր Բիրեջիքի նավաշինական գործարանի տնօրեն՝ Օսմանյան հինգերորդ բանակի վերահսկողության ներքո, որի հրամանատարը Ջեմալ փաշան էր: Նավաշինական գործարանում լաստանավեր էին կառուցվում, որոնք օգտագործվում էին օսմանյան զինվորների կողմից Եփրատն անցնելու համար:
Պատմականորեն Կունեին առանցքային դարձնող փաստը նրա՝ հայերին փրկելու անդադար ջանքերն են: 1915-1917 թվականներին նա հատկապես փորձում է օգնել Այնթափի բողոքական հայերին, որպեսզի կանխի դեպի Դեյր Զոր նրանց բռնագաղթը: Բռնագաղթի ժամանակ Կունեն ամուսնանում է հայր Կարապետ Գյուլեուզյանի դստեր՝ Տիգրանուհու հետ, և փրկում է նրա կյանքը` նրա տեղահանությունը դեպի Դեյր Զոր թույլ չտալով:

24 Апрель 2017 - 13:05 AMT
рассказывает о некоторых из этих героев, которые в турецкой официальной историографии считаются предателями.
Мэр Лидже Хусейн Несими бей
Хусейн Несими бей защищал почти 6-тысячную армянскую общину Лидже в то время, как губернатор Диарбекира Решид бей нещадно истреблял армян у границ своего города. Несими говорил, что неверные своему государству должны быть наказаны, однако невинные люди не должны страдать. Когда он заметил, что получаемые приказы касаются массовой депортации и убийств, он подумал, что он мог бы сделать что-то, вмешавшись в ситуацию. Мэр постарался спасти как можно больше армян, откладываю отправку групп. Несими бей также старался предотвратить нападения банд, лично сопровождая первую группу депортантов. Он пытался убедить старых мужчин Лидже заклюзить фиктивные браки с армянками, чтобы спасти их. Таким образом мэру удалось спасти многих женщин, представив их в качестве мусульманок. Узнав об этом, Решид под предлогом встречи позвал мэра к себе, приказав одному из своих черкесских охранников – Гаруну, убить Несима. В убийстве обвинили «армянских повстанцев», а тело так и не было передано семье.
Хусейн Несими бей, Хасан Мазхар бей и Джелал бей
Губернатор Алеппо и Коньи Джелал бей
Губернатор Алеппо и Коньи Джелал бей стал собирательным образом чиновника, неподчиняющегося приказам во время Геноцида армян. Он спас жизни многих армян, как смягчив их приговоры, так и идя против турецкого правительства и отказываясь выполнять приказы о депортации и высылки армян. В своих мемуарах в 1918 году он написал:
«В Коньи мое состояние было похоже на участь человека, который сидел на берегу реки, не имея абсолютно никакой возможности спасти кого-нибудь. Кровь текла по реке и тысячи невинных детей, безвинных стариков, беспомощных женщин и сильных молодых людей текли вниз по реке к забвению. Я спас всех тех, кого смог спасти голыми руками. Я спас, а остальные ушли вниз по реке, чтобы никогда не вернуться».
Губернатор Анкары Хасан Мазхар бей
«Я губернатор, не наездник. Я не могу этого сделать. Пусть кто-то другой придет, сядет на мой стул и исполнит этот приказ», – заявил после отказа исполнять приказ из Стамбула о депортации армян, Хасан Мазхар Бей. Вскоре после этого он был уволен.
Губернатор Малатьи Мустафа Ага (Азизоглу)
Губернатор Малатьи Мустафа Ага не смог помешать депортации и массовым убийствам армян. Он только успел спрятать нескольких армян в своем доме. Но за спасение армян Мустафа Ага дорого заплатил: он был убит своим собственным сыном, набожным членом партии «Иттихат Тераки».
Лейтенант Османской армии Джемил Куне
Джемил Куне был лейтенантом Османской армии и в 1915 году был назначен директором завода, который находился под контролем командира Джемаль-паши. На заводе строили паромы, которые были использованы османскими солдатами для пересечения Евфрата.
Куне приложил множество усилий для спасения армян. В 1915-1917 годах он особенно пытался помочь армянам Айнтапа, чтобы предотвратить их депортацию в Дейр-Зор. Чтобы не допустить депортацию, Куне женится на дочке Карапета Гюлеузяна – Тигрануи, и спасает ее жизнь.