24 Ապրիլ 2017 - 14:07 AMT
Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքը հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net –ին են հայտնել Պետերբուրգի հայ երիտասարդների «Նոր սերունդ» կազմակերպության մամուլի ծառայությունում:
Ապրիլի 24-ի առավոտյան Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը, Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի ղեկավար Կարեն Մկրտչյանը, հոգևորականների ներկայացուցիչներ ծաղիկներ են դրել Կամսկի այգում գտնվող Կոմիտասի հուշարձանի մոտ:
Տեղի ժամանակով 17:00-ին մատուցվել է պատարագ Սբ Կատարինեի հայկական եկեղեցում, հավաքված մարդիկ ծաղիկներ դրել եկեղեցու բակում տեղադրված խաչքարի մոտ:
Հայոց ցեղասպանության զոհեի հիշատակին նվիրված միջոցառումները կավարտվեն Բելոսելսկի-Բելզերսկիների պալատում կայանալիք համերգով:
Ինչպես ավելի վաղ PanARMENIAN.Net –ին էր հայտարարել Սանկտ Պետերբուրգի «Նոր սերունդ» կազմակերպության նախագահ Ֆիլիպ Դավիդովը, ապրիլի 24-ի միջոցառումների հիմնական նլատակներից մեկը Պետերբուրգի բնակիչների իրազեկումն է Հայոց ցեղասպանության փաստի մասին: «Մենք, որպես Պետերբուրգի հայ երիտասարդներ, պատասխանատու ենք համարում մեզ այդ հանցագործության մոռացությունը թույլ չտալու համար»,-ասել է նա:

24 Апрель 2017 - 12:24 AMT
Армянская община Санкт-Петербурга почтила память жертв Геноцида армян в Османской империи. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе армянской молодежной организации Петербурга «Нор Серунд».
Утром 24 апреля генеральный консул Армении в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян, председатель Национально-Культурной автономии Санкт-Петербурга Карен Мкртчян и представители армянского духовенства возложили цветы к памятнику армянского композитора Комитаса в Камском саду.
В 17:00 (по местному времени) состоится служба в армянской апостольской церкви Св. Екатерины, посвященная святым мученикам. После чего пройдет возложение цветов к хачкару (камень-крест) и пикет во дворе армянской церкви.
Программа мероприятий по случаю дня памяти жертв Геноцида завершится в 19:00 (по местному времени) концертом во Дворце Белосельских-Белозерских.
Как ранее PanARMENIAN.Net заявил председатель армянской молодежной организации Санкт-Петербурга «Нор Серунд» Филипп Давыдов, одна из главных целей проведения мероприятий 24 апреля, в том, чтобы оповещать жителей Петербурга о Геноциде.
«Мы как армянская молодежь Петербурга чувствуем свою ответственность в том, чтобы не допустить забвения о преступлении против человечества», – отметил он.