Ստամբուլում թուրքական ոստիկանությունը թույլ չի տվել, որ մետրոյի հարակից տարածքում «Առերեսվիր ցեղասպանության հետ» խորագրով հիշատակի միջոցառում անցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին:
Քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել ոստիկանության հետ միջոցառումն անցկացնելու թույլտվություն ստանալու համար, բայց ապարդյուն, թուրքական Alevinet-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Նրանց տեղեկացրել են, որ «վերևից ստացած հրահանգով չեն կարող թույլ տալ հիշատակի միջոցառում անցկացնել»: Այնուհետև հավաքվածները «Մի մոռացիր», «Թույլ մի տուր, որ մոռացվի», «Ցեղասպանությունը չի ավարտվել, քանի դեռ առերեսում չի եղել» գրություններով պաստառներ են ծածանել և ուղևորվել դեպի ԺԴԿ կուսակցության շենք, որտեղ էլ անցկացվել է միջոցառումը:
Ելույթ է ունեցել ԺԴԿ Շիշլի համայնքի կառույցի անդամ Մելիս Թաթանը, որը նշել է, որ ցեղասպանությունը 1915 թվականին չի ավարտվել. «Նրանք, ովքեր թուրք և սուննի մահմեդական չեն եղել, կամ ատելության հողի վրա ոչնչացվել են, կամ աքսորվել»:
Ցեղասպանությունը շարունակվում է Հրանտ Դինքի, Սևակ Բալըքչըի և Մարիցա Քյուչուքի սպանություններով, դրանց իրական պատասխանատուներին չդատելով և իրականությունը քողարկելով»:
Ելույթ է ունեցել նաև հայկական «Նոր Զարթոնք» նախաձառենության խոսնակ Նորայր Օլգարը: Նա նշել է, որ հայերից հետո ցեղասպանությունը շարունակվել է քրդաբնակ նահանգներում: Օլգարը պատմության հետ առերեսվելու կոչ է արել՝ նշելով. «Որպեսզի մարդիկ կրկին չտեղահանվեն, պետությանը կոչ ենք անում 102 տարի անց գոնե առերեսվել անցյալի իրողությանը: Առանց առերեսման չի լինի խաղաղություն: Ցեղասպանությունից տուժածներն ամեն տեղ են»:

The Turkish police in Istanbul has banned the Peoples' Democratic Party (HDP) from holding an event titled Time to Face the Armenian Genocide commemorating the 102nd anniversary of the Armenian Genocide near the city’s Pangalti Metro, Panorama.am reports citing Ermenihaber news agency.
The source notes that the HDP members held talks with the law enforcement officers to receive permission for organizing the event, however, to no avail. The police informed that they “have orders from higher –ups to ban the event.” Afterwards, the participants of the rally headed to the HDP party’s building to hold the event, waving posters reading “Never let it be forgotten” and “The Genocide won’t stop unless confronted”.
HDP member Melis Tatan delivered a speech at the event, noting that the 1915 Genocide has not ended. “It continues with the assassinations of Hrant Dink, Sevag Balikci and Maritza Kucuk, failing to bring the real culprits to responsibility and concealing the reality,” he added.
Speaker of the Istanbul’s Nor Zartonk initiative Norayr Olgar also delivered a speech, noting that the genocide committed against the Armenians continued in Kurdish provinces of Turkey. He called on Turkey to face the evidence of the past 102 years to prevent the future deportations. “There can be no peace without facing the Genocide,” he added.