ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը ափսոսանք է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը Օբամայի օրոք։
«Ես շատ ափսոսում եմ, որ Օբամայի աշխատակազմում աշխատանքի ժամանակ մենք չճանաչեցինք Հայոց ցեղասպանությունը»,- գրել է նա իր թվիթերյան միկրոբլոգում։
«Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը անընդհատ մտածում եմ հայերի մասին։ 102 տարի առաջ, օսմանյան իշխանությունները սկսել են կոտորածներ, որոնք ոչնչացրել են 1․5 մլն հայերի: Ցեղասպանությունը անդրադարձել է հայկական ծագումով ամերիկյան գրեթե յուրաքանյուր ընտանիքի վրա։ Թուրքիայի ժխտողականությունը Ցեղասպանությունը դարձնում է բաց վերք»,- ասել է դիվանագետը։
2008 թվականին ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման իր նախընտրական քարոզչության ժամանակ խոստացել էր ընտրվելու դեպքում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Սակայն երկու ժամկետով նախագահության տարիներին նա այդպես էլ չկատարեց խոստումը:

Former U.S. ambassador to the United Nations Samantha Power said in a tweet on Monday, April 24 she is very sorry that, "during our time in office, we in the Obama administration did not recognize the Armenian Genocide."
"Thinking of Armenians everywhere on Armenian Genocide Remembrance Day. 102 years ago, Ottoman authorities began a slaughter that would kill 1.5 million," the diplomat said.
"Almost every Armenian-American family was touched in some way by the genocide. Ongoing Turkish denial makes the genocide an open wound."
"I am very sorry that, during our time in office, we in the Obama administration did not recognize the Armenian Genocide," she added in a third tweet.
In 2008, Power urged Armenian Americans to vote for Barack Obama, highlighting the latter's campaign pledge to recognize early 20th century atrocities against Armenians as genocide.