Թուրքիայի քրդամետ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ- HDP) հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ ուղերձ է հղել:
«Ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օրն է: Մեծ եղեռնից անցել է 102 տարի: Սակայն այս հողերում կատարված ծանրագույն հանցագործության՝ Հայոց ցեղասպանության հետ, մինչև օրս առերեսում տեղի չի ունեցել»,- ըստ ալևիական «Alevinet» լրատվամիջոցի՝ ասել է Փայլանը, հայտնում է Ermenihaber-ը:
Հայ պատգամավորը վստահություն է հայտնել, որ անցյալում գործված ցեղասպանության հետ առերեսվելը կարող է նպաստել համերաշխության ձևավորմանը Թուրքիայի հասարակության շրջանում: Նաև շեշտել է, որ չպետք է մոռանալ, որ հանցագործության անպատժելիությունը կրկնվելու վտանգ է պարունակում և կարող է հենց կրկնության պատճառ դառնալ:
«Եկեք բոլորս միասին կասեցնենք ժխտողականության պատմությունը: Ապահովենք իրական ճշմարտության վերհանումը: Թող բոլոր զոհերի հոգիները հանգչեն խաղաղությամբ»,- եզրափակել է Կարո Փայլանը:
Ավելի վաղ Փայլանը Օսմանյան կայսրությունում հայերի տեղահանության մասին օրենքի հետևանքներն ուսումնասիրելու վերաբերյալ դիմում է ներկայացրել Մեջլիսի ղեկավարությանը: Նա նշել է, որ «Ժամանակավոր տեղահանության օրենքի» ընդունմանը հաջորդել էհայերի, հույների, ասորիների տեղահանությունն ու ցեղասպանությունը:
2016 թվականի ապրիլին Փայլանը մեջլիս էր տարել Ցեղասպանության ժամանակ զոհված 7 հայ տատգամավորների, այդ թվում՝ Գրիգոր Զոհրապի, Նազարեթ Տաղավարյանի, Համբարձում Բոյաջյանի, Կարապետ Փաշայանի լուսանկարները և պահանջել է թուրքական խորհրդարանից՝ հետաքննություն սկսել նրանց սպանության առթիվ:

25 Апрель 2017 - 08:35 AMT
Депутат парламента Турции армянского происхождения от прокурдской Демократической партии народов (ДПН) Каро Пайлан выступил с обращением в связи с 102-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи.
«24 апреля – День памяти жертв Геноцида армян. После событий 1915 года прошло 102 года. Однако до сих пор не признано совершенное на этих землях тяжелейшее преступление – Геноцид армян», – сказал Пайлан, пишет Ermenihaber.am.
Депутат выразил уверенность, что взглянуть в лицо истории совершенного в прошлом геноцида – способ, который может сформировать солидарность в турецком обществе. Он подчеркнул также, что не следует забывать: безнаказанность преступления содержит в себе угрозу его повторения.
«Давайте все вместе положим конец истории отрицания. Обеспечим раскрытие истины. Пусть души всех жертв покоятся с миром», – заключил Пайлан.
Ранее Пайлан о выступил с парламентской трибуны относительно Геноцида армян в Османской империи 1915 года: «Одно время мы составляли 40%, сейчас мы составляем одну тысячную. Это значит, что с нами произошли определенные события… Я это называю Геноцидом, вы – как хотите. Мне очень хорошо известно, что сделали с моим дедом и предками. Дайте название этим событиям сами, и все мы встанем с этим лицом к лицу».