Հայոց ցեղասպանության հիշատակում նօգնում է կանխել նմանատիպ վայրագությունների կրկնությունը մարդկության պատմության ընթացքում: Այս մասին Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է Արգենտինայի փոխնախագահ Գաբրիելա Միչետին:
«Երբ խոսում ենք Ցեղասպանության մասին, մենք նաև խոսում ենք մարդկության նկատմամբ գործած հարձակման մասին», – նշել է նա՝ հիշեցնելով, որ Արգենտինան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2007թ-ին՝ ընդունելով № 26199 օրենքը, հաղորդում է Prensa Armenia-ն:

Remembering the Armenian Genocide helps prevent this type of atrocities from happening again in the history of humanity, said Vice President of Argentina Gabriela Michetti during a mass in commemoration of the 102nd anniversary of the Armenian Genocide, Agencia Prensa Armenia reports.
"When we speak of genocide we are talking about an attack on humanity," said Michetti, who then read a poem by William Saroyan.
"The genocide was recognized by our country in 2007 by Law 26.199," added the Vice President in the Cathedral San Gregorio the Illuminator, referring to the Day of action for tolerance and respect among peoples in commemoration of the Genocide that the Armenian people fell victim to.