Միասնական արժույթի ներդրումը ԵՏՄ-ում հակաուտոպիա է: Այդ մասին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոէկոնոմիկայի կոլեգիայի անդամ Տատյանա Վալովայան:
Պատասխանելով Եվրասիական միությունում միասնական արժույթի ներդրման մասին հարցին՝ Վալովայան հայտարարել է, որ այդպիսի պլաններ չկան:
«Ավելին, միասնական արժույթի սահմանումը ԵՏՄ-ում ուտոպիա չէ, ավելի վատ է՝ հակաուտոպիա է: Այդպիսի ցանկացած փորձ հիմա աղետի կվերածվի: Դա չի նշանակում, որ չպետք է համագործակցել ֆինանսա-արժութային ոլորտում: Մենք պետք է ընդլայնենք ազգային արժույթների կիրառումը, շրջանառությունից դուրս մղենք երրորդ երկրների արժույթները, սակայն, հաստատ, պետք չէ նոր բաներ մտածել միասնական արժույթի հետ կապված, ինչպես դա արեցին եվրոպացիները»,-ասել է նախարարը, հայտնում է kokshetau.asia-ն:
2016-ի ապրիլին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չէր բացառել ԵՏՄ-ում միասնական արժույթի ներդրման հնարավորությունը, երբ անդամ երկրների տնտեսությունների մակարդակը քիչ թե շատ հավասարվի:

Введение единой валюты в Евразийском союзе –это антиутопия. Об этом завила член Коллегии (Министр) по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая.
Отвечая на вопрос о введении единой валюты в Евразийском союзе, Валовая заявила, что таких планов нет.
«Более того, введение единой валюты в Евразийском союзе – это не утопия, это хуже – антиутопия. Любая такая попытка сейчас кончится катастрофой. Это не означает отсутствия сотрудничества в валютно-финансовой сфере. Нам надо расширять использование национальных валют, вытеснять из оборота валюты третьих стран, но точно не надо что-то мутить с единой валютой, как это сделали европейцы», – сказала министр, передает kokshetau.asia.
В апреле 2016 года президент РФ Владимир Путин не исключил ввода общей валюты в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) после выравнивания структуры экономик ее стран-членов.
«Будет ли ввод национальной валюты в ЕАЭС? Такой большой вопрос. В принципе, это интересная тема, и это, наверное, когда-то станет возможным, но на том этапе, когда уровни развития экономик и структура экономик стран, входящих в Евразийский экономический союз, сравняются», – заявил он в ходе «прямой линии».