«Թոմսոն ռեյթեր» պարբերականը պատմել է այն դժվարությունների մասին, որոնց բախվում են իրաքցի եզդիները, որոնք հեռանալով Սինջարից, ապաստան են գտել տարբեր երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում:
Հայաստանում մեկ դարից ավելի բնավող 35.000 եզդիներին միացել են նաև Իրաքից փախած եզդի ընտանիքներ՝փրկվելով «Իսլամական պետության» զինյալների հետապնդումներից:
Հոդվածն անդրադառնում է նորեկներից մեկին. Արան, որը չի ցանկացել իր ամբողջական անունը նշել, բազում դժվարությունների է հանդիպել Հայաստանում: «Մենք կարծում էինք, որ խաղաղություն կգտնենք այստեղ, բայց դժվարությունները շատ են: Այստեղ կարծում են, որ մենք շատ տարբեր ենք, որ մենք արդեն իսկական եզդիներ չենք»,-ասել է Արան:
Հայաստանցի եզդիները կարծում են, որ իրենց եղբայրները Սինջարից չափազանց երկար ժամանակ են եղել Իրաքի իսլամական ավանդույթների ազդեցության տակ և փոխվել են:
«Մեր ապրելակերպը նրանց ապրելակերպից շատ է տարբերվում: Նրանք արդեն մահմեդականներ են: Մենք վախենումենք, որ նրանք անկայունություն և ահաբեկչություն կբերեն մեր տներ»,-ասել է հայաստանաբնակ եզդի Սևակ Մուրադյանը: Փորձելով հարթել ինտեգրման դժվարությունները՝ ՀՀ կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել Իրաքից դուրս գտնվող եզդիների ամենամեծ տաճարի կառուցմանը՝ հարգելու համար Սինջարում զոհվածների հիշատակը և հայաստանաբնակ եզդիների պատվին:
2014-ի օգոստոսին Սինջարի գրավումից հետո «Իսլամական պետության» զինյալները ցեղասպանության են ենթարկել շրջանում ապրող եզդիներին: Սպանվել է մոտ 5.000 մարդ, մոտ 7.000 կին և երեխա ստրկության է տարվել, իսկ ավելի քան 400.000-ը փախստակ

2 Май 2017 - 12:24 AMT
В статье издания «Томсон Рейтер» зассказывается о трудностях, с которыми столкнулись иракские езиды после бегства из Синджара в различные страны, в том числе и в Армению.
К 35 тысячам армянских езидов, проживающих в Армении более века, недавно присоединились езидские семьи из Ирака, бежавшие в результате наступлений «Исламского государства» на севере страны.
В статье рассказывается об одном из новоприбывших: Ара, который не хочет раскрывать своего полного имени, столкнулся с множеством трудностей в Армении.
«Мы думали, что найдем здесь мир, но это оказалось трудно. Тут думают, что мы слишком отличаемся, что мы уже не настоящие езиды»,- сказал Ара.
Армянские езиды считают, что их собратья из Синджара слишком долго находились под влиянием исламских традиций Ирака и это изменило их.
«Наш образ жизни слишком отличается от их. Они уже мусульмане. Мы боимся, что они внесут нестабильность и террор в наши дома»,- сказал армянский езид Севак Мурадян.
В попытке сгладить трудности интеграции правительство Армении приступило одобрило строительство крупнейшего езидского храма за пределами Ирака, чтобы почтить память тех, кто погиб в Синджаре и в честь армянских езидов.
Синджар – город на северо-западе Ирака, расположенный на территории мухафазы Найнава. Город является одним из центров компактного проживания иракских езидов. В августе 2014 года боевики «Исламского государства» начали штурм Синджара, в котором проживали 400.000 езидов.
Согласно данным ООН, более 5000 были схвачены и убиты, около 7000 езидских женщин и девочек были вовлечены в сексуальное рабство.