5 Մայիս 2017 - 13:57 AMT
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն՝ ԿԽՄԿ-ն, հերքել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունը հայկական զինված ուժերի կողմից Աղդամի շրջանում Կոմիտեի աշխատակիցներին գնդակոծելու վերաբերյալ:
ԿԽՄԿ Բաքվի ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Իլահա Հուսեյնովան հայտնել է, որ կոմիտեի աշխատակիցներն այդ օրը եղել են Աղդամի շրջանում, սակայն նրանք թիրախ չեն դարձել:
Ըստ նրա, Կոմիտեն տարբեր հումանիտար նախագծեր է իրականаցնում սատարելու համար քաղաքացիական բնակչությանը՝ շփման գծին և հայ-ադրբեջանական սահմանին հարակից տարածքներում:
«ԶԼՄ-ների տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ կարող եմ ասել, որ մենք հաստատում ենք, որ մեր աշխատակիցներն այնտեղ են եղել մայիսի 4-ին: Սակայն ոչ մի հատկանիշ ու հիմք չկա պնդելու, թե թիրախավորվել են մեր աշխատակիցները կամ ԿԽՄԿ տրանսպորտային միջոցները»,-ասել է Հուսեյնովան, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Մայիսի 4-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն էին տարածել թե ԿԽՄԿ աջակցությամբ իրականացվող «վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ հայկական կողմն իբր գնդակոծել է տարածքում աշխատող Աղդամի մեխանիկական ոռոգման վարչության աշխատակիցներին ու տեխնիկան»: Ասվում էր, թե պատահարի վայրում եղել են նաև ԿԽՄԿ աշխատակիցները: Նշվում էր, որ «ոչ ոք չի տուժել, սակայն տեխնիկան և սարքավորումները վնասվել են»:

5 Май 2017 - 13:03 AMT
Международный комитет Красного Креста (МККК) опровергает информацию азербайджанских СМИ об обстреле со стороны армянских вооруженных сил минувшим днем сотрудников комитета в направлении Акны.
Так, глава отдела по связям с общественностью Бакинского представительства МККК Илаха Гусейнова сообщила агентству, что сотрудники представляемой ею организации в этот день были в Акне, однако они не были мишенью.
По ее словам, МККК реализует различные гуманитарные проекты для того, чтобы поддержать гражданское население, проживающее в зоне карабахского конфликта – на территориях вблизи линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границы.
«В связи с распространенной в медиа информацией можем сказать, что мы подтверждаем нахождение наших сотрудников там 4 мая. Однако нет никаких признаков и оснований утверждать, что мишенью были сотрудники или транспортные средства МККК», – подчеркнула Гусейнова, передает АПА.
4 мая азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что в ходе ремонтно-восстановительных работ, осуществляемых при финансовой поддержке Международного комитета Красного Креста (МККК), армянская сторона якобы «подвергла обстрелу работающих на территории сотрудников и технику Агдамского управления механического орошения ОАО Мелиорации и водного хозяйства». На месте происшествия также присутствовали сотрудники МККК. Отмечалось, что «никто не пострадал, однако техника и установки были повреждены».