Մայիսի 6-ին, 7-ին և լույս 8-ի գիշերն արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում նկատվել է լարվածության աճ:
ԱՀ ՊՆ հաղորդմամբ, հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 160 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 2600 կրակոց: Շփման գծի արևելյան ուղղությամբ, բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը մայիսի 7-ին կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (7 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (7 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:
«Այս պահի դրությամբ իրադրությունն առաջնագծում հարաբերական հանգիստ է»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ,հակառակորդը մայիսի 7-ին ժամը 22։00-ի սահմաններում Տավուշի մարզի սահմանի վրա կրակ է բացել մի քանի հատվածում։

8 Май 2017 - 07:17 AMT
6 мая, а также в ночь с 7 на 8 мая на линии соприкосновения карабахско- азербайджанских ВС наблюдался рост уровня напряженности. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики , НКР).
ВС Азербайджана из разнокалиберного стрелкового оружия нарушили режим прекращения огня около 160 раз. За указанный период Азербайджан произвел в направлении армянских позиций свыше 2600 выстрелов.
В восточном направлении линии соприкосновения, помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана 7 мая применили также 60-мм миномет (7 снарядов) и автоматический станковый гранатомет (7 снарядов).
Подразделения Армии обороны НКР продолжают сохранять полноценный контроль на передовой и уверенно выполнять поставленную боевую задачу. На данный момент обстановка на передовой относительно спокойная.
5 мая и в ночь на 6 мая Азербайджан на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС нарушил режим прекращения огня более 45 раз.В указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций НКР более 580 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.