10 Մայիս 2017 - 05:55 AMT
Սանկտ Պետերբուրգում ադրբեջանական երիտասարդական միության անդամները հարձակվել են Մեծ Հայրենական պատերազմում հաղթանակին նվիրված «Անմահ գունդ» ակցիային մասնակցող հայկական շարասյան վրա: Այս մասին դեպքի վայրից PanARMENIAN.Net-ին հայտնել են պետերբուրգյան հայկական երիտասարդական «Նոր սերունդ» կազմակերպության անդամները:
Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքը յուրաքանչյուր տարի մասնակցում է «Անմահ գունդ» ակցիային: Մոտ 200 հայ է անցնում Պետերբուրգի գլխավոր փողոցներով՝ Մեծ Հայրենական պատերազմի մասնակից ՀՀ և Արցախի հերոսների դիմանկարներով:
«Առաջին սադրանքը եղավ Նևսկու պողոտայում, երբ ադրբեջանական երիտասարդական կազմակերպության 4 անդամ՝ այդ թվում՝ կազմակերպության փոխնախագահ Զուլֆիգար Իսմաիլովը, ներխուժեցին հայկական պատվիրակության շարասյուն: Վերջինս տարեց կնոջ ձեռքից խլեց ԼՂՀ դրոշը՝ կնոջը գետնին գցելով: Մյուս ադրբեջանցիները սկսեցին խլել, կոտրել ու պատռել հայ հերոսների դիմանկարները»,- PanARMENIAN.Net-ին ասել է «Նոր սերունդ» կազմակերպության համանախագահ Արշակ Հովհաննիսյանը:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ սադրիչները գործել են կոստյումներով 2 տղամարդու ուղղորդմամբ:
«Այս երկուսը հենց սկզբից հետևում էին մեզ, հրահանգներ տալիս իրենց արբեջանցի ակտիվիստներին ու ամեն ինչ տեսանկարահանում: Սա խոսում է այն մասին, որ այս ամենը նախապես ծրագրված է եղել»,- նշել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ արդյունքում մի փոքր բախում է եղել հայերի և ադրբեջանցիների միջև, ինչից հետո իրավապահ մարմինները ձերբակալել են ադրբեջանցիներին: Հայերի թվում ձերբակալվածներ չկան:
Չնայած սրան, Արշակ Հովհաննիսյանի խոսքով, ադրբեջանցիներն այսքանով չեն բավարարվել:
«Հասնելով հրապարակ, հայկական շարասյան ճանապարհը կտրեցին 8 ադրբեջանցի՝ ադրբեջանական երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Զակիր Նաբիզադեի ղեկավարությամբ»,- պատմել է Հովհաննիսյանն ու նշել, որ ադրբեջանցիները վիրավորել են ԼՂՀ դրոշը, ու սպառնացել հայկական շարասյան մասնակիցներին:
«Լեզվակռիվին հաջորդեց մի փոքր կռիվը, որը ժամանակին կասեցրեցին հատուկ ջոկատայինները: Ադրբեջանական երիտասարդական միության բոլոր անդամները ձերբակալվել են, 2-ը կարողացել են փախչել»,- հայտնել է Հովհաննիսյանը:
Դեպքերի մյուս մասնակից Անահիտ Բաբայանի խոսքով, ադրբեջանցիներն առաջինն են հարձակվել հայերի վրա և կռիվ հրահրել: Այս մասին նա գրառում է կատարել նաև Ֆեյսբուքի իր էջում:
«Դվորցովիի վրա (Դվորցովի հրապարակ- խմբ.) ադրբեջանական համայնքը հարձակվել է հայկական գնդի վրա: Կռիվ է ընթանում: Ամոթ է, տղաներ»,- գրել է նա:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց Սանկտ Պետերբուրգի երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Ֆիլիպ Դավիդովը, հայերի շրջանում տուժողներ կամ ձերբակալվածներ չկան:
«Մենք ապշած ենք խաղաղ ակցիայի ժամանակ ադրբեջանցիների դրսևորած վարքով և այն անթույլատրելի ենք համարում»,- հայտնել է Դավիդովը:

9 Май 2017 - 16:48 AMT
Азербайджанцы напали на армянскую колонну и устроили драку во время акции ко Дню Победы в Петербурге
В Санкт-Петербурге группа азербайджанцев из союза азербайджанской молодежной организации Петербурга напала на армянскую колонну, которая принимала участие в акции «Бессмертный полк» ко Дню Победы в Великой Отечественной войне. Об этом PanARMENIAN.Net с места событий сообщили участники акции «Бессмертный полк» в Петербурге, активисты петербургской армянской молодежной организации «Нор Серунд».
«Первая провокация произошла на Невском проспекте, когда четыре активиста Союза азербайджанской молодежи Санкт-Петербурга, включая заместителя председателя организации Зульфигара Исмаилова ворвались в колонну армянской делегации. Зульфигар Исмаилов сорвал флаг Нагорно-Карабахской Республики у пожилой женщины, попутно сбив ее с ног. Остальные активисты азербайджанской организации также стали врываться в колонну и ломать портреты армянских героев», – сказал PanARMENIAN.Net сопредседатель армянской молодёжной организации «Нор Серунд» Аршак Оганесян.
Он обратил внимание на то, что провокаторы действовали по наводке двоих людей в костюмах.
«Эти двое с самого начала движения армянской колонны преследовали нас, давали указания своим азербайджанским активистам и все снимали на видео. Это говорит о том, что это была заранее спланированная и тщательно подготовленная провокация», – отметил сопредседатель «Нор Серунда».
Он рассказал, что в результате провокации произошла небольшая стычка между азербайджанцами и армянами на Невском проспекте, после чего сотрудники полиции задержали зачинщиков азербайджанской организации, с армянской стороны задержанных нет.
Однако, по словам Аршака Оганесяна, азербайджанцы на этом не остановились.
«Дойдя до Дворцовой площади, дорогу армянской колонне преградила толпа азербайджанцев из восьми человек, также активистов союза азербайджанской молодежной организации Санкт-Петербурга во главе уже с председателем Закиром Набизаде», – сказал находящийся в армянской колонне Оганесян.
Он отметил, что со стороны азербайджанцев звучали оскорбления в отношении флага Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) и угрозы в адрес представителей армянской делегации.
«Словесная перепалка переросла в небольшую драку, которую вовремя пресекли сотрудники ОМОНа. Все члены союза азербайджанской молодежи Петербурга были задержаны, двое из них убежали», – заявил Оганесян.
По словам другой участницы событий Анаит Бабаян, азербайджанцы первыми напали на армянскую колонну и устроили драку. Запись об этом она разместила на своей странице в социальной сети Facebook.
«Азербайджанская диаспора напала на армянскую роту у дворцовой (Дворцовая площадь – ред.). Идет драка. Позор, ребята», – написала она.
Как сообщил PanARMENIAN.Net председатель армянской молодежной организации Санкт-Петербурга Филипп Давыдов среди армян пострадавших и задержанных нет.
«Мы шокированы действиями азербайджанской организации на мирной акции и считаем такое поведение недостойным», – заявил Давыдов.