10 Մայիս 2017 - 09:46 AMT
Ռուսաստանցի բլոգերներ Անտոն Նոսիկն ու Անտոն Մերկուրովը, որոնք 2017-ի մարտին այցելել էին Արցախ, ընդգրկվել են Ադրբեջանի թարմացված «սև ցուցակում»: Այդ մասին հայտնել է ինքը Մերկուրովը իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այնուամենայնիվ հրապարակել է այն քաղաքացիների թարմացված ցուցակը, որոնց մուտքն Ադրբեջան արգելված է: Հիմա ինձ ու Նոսիկին այնտեղ չեն թողնի: #blacklistparty-ն պաշտոնապես ավարտվեց»,-գրել է նա:
Մերկուրովը PanARMENIAN.Net –ին ասել է, որ ներառումը «սև ցուցակում» կանխատեսելի էր և իր համար միևնույն է:
«Իրականում ինձ համար միևնույն է, սակայն եթե լուրջ, ապա պետություններն ու սահմանները միայն մեր գլխներում են, այդ ցուցակներն ու սահմանափակումներն ուղղակի զառանցանք են: Հուսով եմ, ապագայում Ադրբեջանը կփոխի իր քաղաքականությունը և մենք կկարողանանք այցելել այնտեղ: Բացառելով միջպետական հակամարտությունը՝ վստահ եմ, որ մարդկային մակարդակով մենք միշտ էլ կարող ենք հյուրասիրության սեղանի շուրջ նստել Բաքվում, Երևանում, Ստեփանակերտում կամ Փարիզում և նորմալ զրուցել: Այն, ինչ տեսնում ենք, ԽՍՀՄ հետևանքն է՝ բոլոր ներկայիս ղեկավարները, այդ թվում Ռուսաստանում, ԽՍՀՄ նախկին անդամներ են և ՊԱԿ մայորներ: Հսուվ եմ, հաջորդ սերունդն այդ սխալները չի կրկնի», -ասել է բլոգերը PanARMENIAN.Net –ին:
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ թարմացված ցուցակի, 75 համարի տակ նշված է Անտոն Նոսիկը, 76-րդը Անտոն Մերկուրովն է: Ադրբեջանի «անցանկալի անձանց» ցանկում են նաև մյուս բլոգերներն ու լրագրողները, որոնք մասնակցել են Արցախի համաժողովին:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2017-ի մարտին միջազգային 10 բլոգեր և լրագրող մեկնել է Արցախ որպես բողոքի նշան Ադրբեջանի քաղաքականության դեմ, որի արդյունքում Արցախ այցելելու համար Մինսկում ձերբակալվել և Ադրբեջանին է արտահանձնվել հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը:
Արցախում մարտին կայացած համաժողովին Նոսիկից և Մերկուրովից բացի մասնակցել են նաև Ալեքսանդր Ալիմովը Լատվիայից, Տարիկ Հաֆեդն Ալժիրից, Ռոմեն Միելրակը Ֆրանսիայից, Գիլադ Հափերնը Իսրայելից, Ալեքսանդր Հոյշիկը Բելառուսից, Իրինա Կովալչուկն Ուկրաինայից, Լուչանո Տիրիննազին Իտալիայից, Պետրուշկա Շուստովան Չեխիայից: Այդ մասին հայտնել է հայտնի բլոգեր Սամվել Մարտիրոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
Ընթերցեք նաև.Բելառուս բլոգեր. Լապշինին արտահանձնելով՝ Մինսկն արտոնություններ էր ակնկալում Բաքվից, բայց սխալվեց

10 Май 2017 - 09:00 AMT
Российские блогеры Антон Носик и Антон Меркуров, посетившие в марте 2017 года Арцах (Нагорно-Карабахскую Республиу, НКР), включены в обновленный «черный список» Азербайджана. Об этом сообщил сам Меркуров на своей странице в социальной сети Facebook.
«МИД Азербайджанской республики таки выложил свежий список невъездных граждан, теперь нас с Носиком туда не пустят. #blacklistparty официально завершена», – написал он.
В своем комментарии PanARMENIAN.Net Меркуров сказал, что включение в «черный список» было предсказуемо и ему это безразлично.
«На практике – мне все равно, но если говорить серьёзно: государства и границы – у нас в головах, все эти списки и ограничения – бред. В будущем, я надеюсь, что Азербайджан изменит свою политику, и мы сможем ездить. Если исключить межгосударственный конфликт, уверен, на человеческом уровне, мы всегда можем сесть за стол в Баку, Ереване, Степанакерте или Париже, и нормально разговаривать. То, что мы наблюдаем – последствия СССР – все нынешние руководители (в России также) – бывшие члены КПСС и майоры КГБ. Надеюсь, следующее поколение таких ошибок не повторит», – сказал блогер PanARMENIAN.Net.
Согласно обновленному списку МИД Азербайджана, под 75 номером значится Антон Носик, 76 – Антон Меркуров. В список «нежелательных лиц» Азербайджана вошли также остальные блогеры и журналисты, которые участвовали на форуме в Арцахе.
Ранее сообщалось, что десять международных блогеров и журналистов в марте 2017 года направились в Арцах (Нагорный Карабах) в знак протеста против политики Азербайджана, в результате которой за посещение Арцаха в Минске по запросу Баку был арестован российско-израильский блогер Александр Лапшин.
Известный блогер Александр Лапшин (Puerrtto) был задержан в середине декабря 2016 года в Минске по запросу Азербайджана за незаконное пересечение границы. Лапшин не раз совершал визиты в Нагорный Карабах, за что еще в 2011 году был включен в «черный список» МИД Азербайджана. Тем не менее, в июне 2015 года Лапшин въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку блогеру удалось благодаря иному написанию в украинском паспорте имени «Александр» («Олександр»). После этого Азербайджан объявил блогера в международный розыск за нарушение закона «О государственной границе» и миграционного кодекса страны. 7 февраля Верховный суд Белоруссии оставил в силе решение генеральной прокуратуры республики о выдаче Азербайджану Лапшина. В тот же день он прибыл в аэропорт Гейдара Алиева специальным рейсом в наручниках и в сопровождении сотрудников Службы госбезопасности.
На мартовском форуме в Арцахе, помимо Носика и Меркурова, принимали участие также:Александр Алимов (Латвия), Тарик Хафед (Алжир), Ромен Миелрак (Франция), Гилад Халперн (Израиль), Александр Хойшик (Белоруссия), Ирина Ковальчук (Украина), Лучано Тириннанзи (Италия), Петрушка Шустрова (Чешская Республика).
Читайте также: Белорусский блогер об экстрадиции Лапшина: Минск хотел получить от Баку привилегии, но проиграл