Պետերբուրգի հայ համայնքը պատրաստ է հայցով դիմել դատարան՝ մայիսի 9-ին «Անմահ գունդ» ակցիայի ժամանակ ադրբեջանցիների հարձակման կապակցությամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ինասաց Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի նախագահ Կարեն Մկրտչյանը:
Սանկտ Պետերբուրգում ադրբեջանական երիտասարդական միության անդամները հարձակվել են Մեծ Հայրենական պատերազմում հաղթանակին նվիրված «Անմահ գունդ» ակցիային մասնակցող հայկական շարասյան վրա: Այս մասին դեպքի վայրից հայտնել էին պետերբուրգյան հայկական երիտասարդական «Նոր սերունդ» կազմակերպության անդամները:
«Ինչ եղել, եղել է: Նրանք, հավանաբար, դատարան կդիմեն, մենք պատրաստ ենք պատասխանել: Հիմա շատ կարևոր է չսրել և չբարդացնել իրավիճակը և բոլոր վեճերը տեղափոխել դատարան, լուծել ՌԴ օրենսդրության շրջանակում», – ասաց Կարեն Մկրտչյանը:
Իր հերթին Պետերբուրգի հայկական երիտասարդական «Նոր սերունդ» կազմակերպության նախագահ Ֆիլիպ Դավիդովն ասաց, որ ադրբեջանցիների գործողությունները նախապես պլանավորված էին:
«Ինչպես կարելի էր սպասել, ադրբեջանցիներն իրենց ոճում էին գործում՝ պատերազմը տեղափոխելով տեղեկատվական դաշտ: Նրանք օգտագործում են տեղական ԶԼՄ-ները բացահայտ սուտ տեղեկություններ տարածելու համար: Օրինակ, նրանք ասել են, թե 30 հայի են ծեծել՝ միաժամանակ սպառնալիքներ տեղալով մեր հասցեին, թե դատի կտան հայերին իրենց ակտիվիստներին ծեծելու համար, որ ունեն բժշկական տեղեկանքներ: Մենք սովոր ենք այդ վարքագծին, նրանք արդեն 20 տարի է՝ այդպես են վարվում»,- ասացԴավիդովը:
Սադրանքի արդյունքում փոքր բախում է եղել է ադրբեջանցիների ու հայերի միջև Նևսկի պողոտայում, որից հետո իրավապահները ձերբակալել են ադրբեջանցի սադրիչներին, հայերի թվում ձերբակալվածներ չկան:
Ըստ նրա, ստեղծված իրավիճակը տարբերվում է նրանով, որ այս անգամ ադրբեջանցիները արժանի հակահարված են ստացել:
«Հատկանշական է, որ հայ երիտասարդների կողքին կանգնեցին նաև տարեցները՝ պաշտպանելու համար իրենց դրոշը (Արցախի դրոշը), իրենց արժանապատվությունը: Այն կնոջ ամուսինը, որին գցել էր ադրբեջանցիների կազմակերպության նախագահի տեղակալ Զուլֆիգար Իսմաիլովը, գործի է դրել իր պապի դիմանկարը, որը ձեռքին էր», -ասել է Դավիդովը:
Իսկ դրոշը փորձել էր պոկել ադրբեջանցիների երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Զաքիր Նաբիզադեն:
Նրան ճանաչել էին «Նոր սերունդ» կազմակերպության ակտիվիստները:
Դավիդովը պատմեց նաև, որ ադրբեջանցիները բողոքել են ոստիկաններին, թե ակցիայի մասնակից հայերը ծածանում են Արցախի դրոշը, և խնդրել են առգրավել այն:
«Դա չի ազդել ոստիկանների վրա, քանի որ մեր դրոշը արգելված խորհրդանիշ չէ: ԼՂՀ դրոշը պարզված էր «Անմահ գունդ» ակցիայի ժամանակ, քանի որ այնտեղից են ծնունդով ԽՍՀՄ մարշալներ ու հերոսներ», – ասաց Դավիդովը:
«Հայերն ինչ-որ բան ապացուցելու կամ սադրելու կարիք չունեն, մեր հայրերն ու պապերն ամեն ինչ ապացուցել են 25 տարի առաջ պատերազմում: Ադրբեջանցիներին, որոնք իրենց ազգային հերոս են կարծում մայիսի 9-ի միջադեպից հետո, խորհուրդ եմ տալիս զինվորական համազգեստ հագնել ու շփման գիծ գնալ: Ադրբեջանցի երիտասարդներն ակնհայտորեն գործում էին ավելի տարեցների հրահրումով՝ չհասկանալով, որ գործիք են դառնում նրանց ձեռքին: Ուզում եմ բոլորն իմանան՝ եթե որևէ մեկը ոտնձգությոն կատարի մեր հայրենիքի, մեր խորհրդանիշների դեմ, մենք միշտ արժանի պատասխան կտանք, ինչպես դա արեցինք մայիսի 9-ին»,- ասաց Դավիդովը:
Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքն ամեն տարի մասնակցում է «Անմահ գունդ» ակցիային՝ Հայաստանի և Արցախի, Մեծ հայրենական պատերազմի հերոսների դիմանկարներով:

Армянская община Петербурга готова подать иск и разбираться в суде в связи с нападением азербайджанцев 9 мая в Санкт-Петербурге в ходе акции «Бессмертный полк». Об этом заявил PanARMENIAN.Net председатель Национально-Культурной автономии Санкт-Петербурга Карен Мкртчян.
В Петербурге группа азербайджанцев из союза азербайджанской молодежной организации Петербурга напала на армянскую колонну, которая принимала участие в акции «Бессмертный полк» ко Дню Победы в Великой Отечественной войне. Об этом PanARMENIAN.Net с места событий сообщили участники акции «Бессмертный полк» в Петербурге, активисты петербургской армянской молодежной организации «Нор Серунд».
«Что было сделано, то уже сделано. Они наверняка пойдут сейчас в суд, мы готовы ответить. Очень важно сейчас не обострять и не усложнять сложившуюся обстановку и перенести разбирательство в суд, будем решать в рамках российского законодательства», – сказал Карен Мкртчян.
В свою очередь, председатель армянской молодежной организации Петербурга «Нор Серунд» Филипп Давыдов заявил PanARMENIAN.Net, что действия азербайджанцев на акции «Бессмертный полк» были заранее спланированы.
«Как мы и ожидали, азербайджанцы в своей традиционной стилистике переносят войну на информационное поле – они используют местные СМИ, сообщая им откровенно лживую информацию: например, они сказали, что побили 30 армян, при этом же к нам поступают угрозы, они заявляют, что забросают армянскую общину судебными исками об избиении их активистов, что у них есть медицинские справки. Мы привыкли к такой модели поведения, они так поступают на протяжении 20 лет», – сказал Давыдов.
В результате провокации произошла небольшая стычка между азербайджанцами и армянами на Невском проспекте, после чего сотрудники полиции задержали зачинщиков азербайджанской организации, с армянской стороны задержанных нет.
По его словам, сложившаяся в настоящее время ситуация отличается тем, что на этот раз азербайджанцы получили достойный ответ.
«Примечательно, что вместе с армянской молодёжью, взрослое поколение встало на защиту своего флага (флага Республики Арцах, Нагорно-Карабахской Республики, НКР – ред.), своего достоинства. Супруг женщины, которую сбил заместитель председателя азербайджанской организации Зульфигар Исмаилов, пустил в ход портрет своего деда, который держал в руках», – отметил Давыдов.
На вопрос PanARMENIAN.Net о том, откуда он знает, что человеком, пытавшимся сорвать флаг Арцаха был именно Зульфигар Исмаилов, Давыдов ответил что его и председателя союза азербайджанской молодежи Закира Набизаде узнали активисты «Нор Серунда».
«Еще возмутителен тот факт, что Закир Набизаде занимается межнациональной политикой в Петербурге. Он с 2015 года занимал должность председателя Молодежного Совета при Доме национальностей Санкт-Петербурга. Мы рекомендуем Дому национальностей тщательно рассмотреть этот вопрос», – заявил Давыдов.
Относительно наличия флага Арцаха у армянских участников акции «Бессмертный полк» Давыдов рассказал, что азербайджанцы жаловалаись сотрудникам полиции и просили убрать его.
«Азербайджанцы просили сотрудников полиции отобрать у наших (армян – ред.) флаг Карабаха, но это не подействовало на полицейских, поскольку наш флаг не являеется запрещенной символикой. Флаг НКР был на «Бессмертном полку», оттуда родом маршалы и Герои Советского Союза», – подчернкул Давыдов.
Он отметил, что армянам ничего не нужно доказывать.
«Нам нечего доказывать и кого-то на что-то провоцировать, нашими отцами и дедами все было доказано 25 лет на войне. Азербайджанцам, считающих себя национальными героями, совершив данный поступок в Петербурге 9 мая, рекомендую надеть военную форму и отправиться на границу. Азербайджанская молодежь явно действовала по указке своих старших и не понимала, что они являются просто инструментом. Хочу, чтобы знали, что если кто-то посягнет на нашу родину, на нашу символику, мы всегда дадим достойный ответ», – заявил Филипп Давыдов.