11 Մայիս 2017 - 11:59 AMT
Պետերբուրգում «Անմահ գունդ» ակցիայի ժամանակ ադրբեջանցու հարվածից տուժած կինը 57-ամյա ՌԴ քաղաքացի, ազգությամբ հայ Ալիսա Սևիկյանն է:
Մայիսի 9-ին Սանկտ Պետերբուրգում ադրբեջանական երիտասարդական միության անդամները հարձակվել են Մեծ Հայրենական պատերազմում հաղթանակին նվիրված «Անմահ գունդ» ակցիային մասնակցող հայկական շարասյան վրա: Այս մասին դեպքի վայրից հայտնել էին պետերբուրգյան հայկական երիտասարդական «Նոր սերունդ» կազմակերպության անդամները:
Ինչպես պատմել է Սևիկյանը PanARMENIAN.Net-ին, մայիսի 10-ին նա դիմում է ներկայացրել ոստիկանություն՝ խնդրելով միջոցներ ձեռնարկել ազգությամբ ադրբեջանցի մի խումբ անձանց դեմ, որոնք մայիսի 9-ին «Անմահ գունդ» ակցիայի ժամանակ Պետերբուրգում ներխուժել են հայկական շարասյան շարքերն ու վնաս հասցրել իր առողջությանը: «Նևսկի պողոտայի թիվ 44 տան մոտ մի խումբ ադրբեջանցիներ սկսել են ազգային հողի վրա վիրավորանքներ տեղալ, հարվածել Մեծ Հայրենական պատերազմի հայազգի մասնակիցների դիմանկարներին, խլել են երթի մասնակիցներից մեկի ձեռքից ՀՀ դրոշը: Ես նրանց նկատողություն արեցի, ինչն անտեսվեց և արդյունքում խուլիգաններից մեկը հրել է ինձ երկու ձեռքով, ես մեջքով ընկել եմ ասֆալտի վրա և ծանր վնասվածքներ ստացել: Այդպիսով, հակաիրավական գործողությունների արդյունքում վնաս է հասցվել առողջությանս»,-ասվում է Սևիկյանի հայտարարության մեջ:
Նա նաև հայտնել է, որ ընկնելիս, ձեռքից գցել է բջջային հեռախոսը, կոտրվել է էկրանն ու հետևի պանելը:
Տուժածը պատմել է, որ ամուսնու՝ Քաջավան Սևիկյանի հետ Պետերբուրգում է ապրում արդեն 14 տարուց ավելի, ծնունդով Ջավախքից են: Նրանք առաջին անգամ են միացել «Անմահ գունդը» ակցիային:
Քաջավան Սևիկյանն իր հերթին հայտնել է PanARMENIAN.Net –ին, որ երբ իրենք քայլում էին հայկական շարասյան շարքերում, նա նկատել է կողքից քայլող մի քանի ադրբեջանցիների: Ըստ նրա, նրանք հետևում էին հայ համայնքին և տեսագրում: Քաջավանը դիմել է ոստիկաններին, որպեսզի նրանք պարզեն, թե ինչ է կատարվում: «Հանկարծ լսեցի, ինչպես նրանցից մեկը ասում է՝ ահա դրոշը խլելու ամենահարմար պահը», -ասել է 60-ամյա Քաջավանը:
Երբ նա դիմել է հայկական շարասյան կազմակերպիչներին, զգուշացնելու համար պատրաստվող սադրանքի մասին, ադրբեջանցիների երիտասարդական միության ներկայացուցիչներից մեկը, որն ըստ «Նոր սերունդի» ակտիվիստների կազմակերպության փոխնախագահ Զուլֆիագր Իսմաիլովն էր, հրեց և վայր գցեց Ալիսա Սևիկյանին:
«Երբ տեսա, որ Ալիսան ընկել է ասֆալտին, անհապաղ իմ պապի դիմանկարով, որը կրում էի, հարվածեցի ադրբեջանցու գլխին, երբ նա պարծենում էր, թե պոկել է Ղարաբաղի դրոշը: Իմ հարվածից հետո նա փախավ», -ասել է Քաջավանը:
Նա հայտնել է, որ ոստիկանները հարցուփորձ են արել իրենց, ինչպես նաև կողքից քայլող ռուսներին և սադրանքը հրահրած ադրբեջանցիներին:
«Ադրբեջանցիները հարձակվեցին մեր վաշտի վրա ու կարծում էին, թե դա հենց այնպես կանցնի նրանց համար: Բոլորը տեսան, թե ինչ կատարվեց: Ի դեպ, մի ռուս աղջիկ վերադարձրեց Ղարաբաղի դրոշը», -ասել է Սևիկյանը:
Ավելի վաղ Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի նախագահ Կարեն Մկրտչյանը հայտնել էր, որ Պետերբուրգի հայ համայնքը պատրաստ է հայցով դիմել դատարան՝ մայիսի 9-ին «Անմահ գունդ» ակցիայի ժամանակ ադրբեջանցիների հարձակման կապակցությամբ:
Իր հերթին Պետերբուրգի հայկական երիտասարդական «Նոր սերունդ» կազմակերպության նախագահ Ֆիլիպ Դավիդովն ասել է, որ ադրբեջանցիների գործողությունները նախապես պլանավորված էին: «Ինչպես կարելի էր սպասել, ադրբեջանցիներն իրենց ոճում էին գործում՝ պատերազմը տեղափոխելով տեղեկատվական դաշտ: Նրանք օգտագործում են տեղական ԶԼՄ-ները բացահայտ սուտ տեղեկություններ տարածելու համար: Օրինակ, նրանք ասել են, թե 30 հայի են ծեծել՝ միաժամանակ սպառնալիքներ տեղալով մեր հասցեին, թե դատի կտան հայերին իրենց ակտիվիստներին ծեծելու համար, որ ունեն բժշկական տեղեկանքներ: Մենք սովոր ենք այդ վարքագծին, նրանք արդեն 20 տարի է՝ այդպես են վարվում»,- ասացԴավիդովը:
Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքն ամեն տարի մասնակցում է «Անմահ գունդ» ակցիային՝ Հայաստանի և Արցախի, Մեծ հայրենական պատերազմի հերոսների դիմանկարներով:

11 Май 2017 - 11:05 AMT
Женщиной пострадавшей от удара представителя союза азербайджанской молодежи Петербурга в ходе акции «Бессмертный полк» оказалась 57-летняя гражданка Российской Федерации, армянка по национальности Алиса Севикян.
9 мая в Петербурге группа азербайджанцев из союза азербайджанской молодежной организации Петербурга напала на армянскую колонну, которая принимала участие в акции «Бессмертный полк» ко Дню Победы в Великой Отечественной войне. Азербайджанцы сбили с ног пожилую женщину и пытались сорвать флаг Нагорно-Карабахской Республики, однако получили отпор от армян. В результате инфицидента петербургская полиция задержала азербайджанцев. Со стороны армян задержанных нет.
Как рассказала сама Алиса Севикян PanARMENIAN.Net 10 мая она подала заявление в 78 отделение полиции Петербурга. В нем она просит принять меры в отношении группы лиц азербайджанской национальности, которые 9 мая ворвались в колонну армянской общины и нанесли вред ее здоровью.
«Возле дома №44 по Невскому проспекту, стали (группа лиц азербайджанской национальности – ред.) выкрикивать оскорбления на национальной почве, наносить удары по портретам ветеранов Великой Отечественной войны армянской национальности, вырвали государственный флаг Армении у одного из участников шествия. Мною были сделаны устные замечания, но они были проигнорированы, и в результате завязавшейся потасовки, один из хулиганов применил в отношении меня физическую силу, а именно толкнул меня двумя руками в грудную клетку, от этого толчка я упала спиной на асфальт и получила тяжелые повреждения, синяки и ссадины на спине, продолжительные боли от удара. Таким образом, в результате совершенных противоправных действий причинен вред моему здоровью», – говорится в заявлении Севикян.
Она также сообщила, что при падении из ее рук выпал мобильный телефон, сломалось стекло экрана и задняя панель.
Пострадавшая рассказала, что они с мужем Качаваном Севикяном более 14 лет проживают в Петербурге, родом они из Джавахка. Впервые решили присоединиться к акции «Бессмертный полк», тем самым почтить память своих дедов, которые были ветеранами Великой Отечественной войны.
В свою очередь, Качаван Севикян сообщил, что когда они шли в армянской колонне, он сразу заметил идущих рядом нескольких представителей азербайджанской национальности. По его словам, они следили за армянской общиной и снимали на видео. Качаван незамедлительно обратился к полицейским, чтобы те разобрались, что происходит.
«Вдруг я услышал, что один из азербайджанцев сказал другому: «Вот самый удобный момент, чтобы сорвать флаг», – рассказал 60-летний Качаван.
Когда он направился к организаторам армянской колонны «Бессмертного полка», чтобы предупредить их о готовящейся азербайджанцами провокации, один из представителей союза азербайджанской молодежи, которым, по словам активистов «Нор Серунда» был заместитель председателя Зульфигар Исмаилов, сбил с ног Алису Севикян.
«Когда я увидел, что Алиса упала на асфальт, немедля ударил портретом своего деда по голове нападавшего азербайджанца. В этот момент он хвастался в камеру сорванным флагом Карабаха. После моего удара он сбежал», – рассказал Качаван.
Он сообщил, что полицейские расспросили их с супругой, также следовавших рядом русских людей, и задержали зачинщиков – азербайджанцев.
«Азербайджанцы напали на нашу роту и думали, что это сойдет им с рук. Все вокруг видели, что произошло. Кстати русская девушка вернула флаг Карабаха, который они сорвали», – отметил Качаван Севикян.
Ранее председатель Национально-Культурной автономии Санкт-Петербурга Карен Мкртчян сообщил, что армянская община Петербурга готова разбираться в суде в связи с нападением азербайджанцев 9 мая.
В то же время председатель армянской молодежной организации Петербурга «Нор Серунд» Филипп Давыдов рассказал, что азербайджанцы жаловалаись сотрудникам полиции и просили убрать карабахский флаг. «Азербайджанцы просили сотрудников полиции отобрать у наших (армян – ред.) флаг Карабаха, но это не подействовало на полицейских, поскольку наш флаг не являеется запрещенной символикой. Флаг НКР был на «Бессмертный полку», оттуда родом маршалы и Герои Советского Союза», – подчернкул Давыдов.
Читайте также:Российский эксперт: Армяне на «Бессмертном полку» имели полное право на использование карабахской символики