2017-ին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգ կա: Այդ մասին զգուշացնում է ԱՄՆ Ազգային հետախուզության տնօրեն Դենիել Ռ.Քոութսը մայիսի 11-ի զեկույցում:
Զեկույցում ասվում է, որ լարվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ղարաբաղի պատճառով կտրուկ սրվեց 2016-ի ապրիլին, իսկ երկու կողմերի փոխզիջման չգնալն ու ներքին ճնշման աճը հանրապետություններում վկայում են, որ 2017-ին լայնածավալ ռազմական գործողությունների հավանականությունը կպահպանվի:
«Տևական տնտեսական դժվարություններն Ադրբեջանում կարող են մարտահրավեր հանդիսանալ ռեժիմին և ավելացնել իշխանությունը պահպանելու համար այլախոհների ճնշումները: Երկիրը կփորձի հավասարակշռել հարաբերությունները ՌԴ, Իրանի և Արևմուտքի հետ»,-ասվում է Քոութսի զեկույցում:

12 Май 2017 - 09:13 AMT
Существует угроза начала крупномасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта в 2017 году. Об этом предупредил директор национальной разведки США Дэниел Р. Коутс в докладе, опубликованном 11 мая.
В докладе отмечается, что напряженность в отношениях между Арменией и Азербайджаном из-за Карабаха резко увеличилась в апреле 2016 года, а нежелание обеих сторон идти на компромисс в урегулировании карабахского конфликта и рост внутреннего давления в республиках свидетельствуют о том, что возможность крупномасштабных военных действий будет сохраняться в 2017 году.
«Продолжительные экономические трудности в Азербайджане могут стать вызовом режиму и увеличить тенденцию по подавлению инакомыслия для сохранения власти, пока в стране пытаются сбалансировать отношения с РФ, Ираном и Западом»,- говорится в докладе Коутса.