Կալիֆորնիայից ընտրված ԱՄՆ սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն հայտարարել է, որ նահանգապետ Ջերի Բրաունը վերանայել է Կալիֆորնիայի պետական բյուջեն և $1 մլն է հատկացրել Pasadena Playhouse թատրոնի և Գլենդեյլում Հայ-ամերիկյան թանգարանի համար:
«Մինչ մյուսները հանձնվել էին, ես աշխատում էի գովեստի արժանի այդ երկու նախագծերի համար միջոցներ հատկացնելու համար: Ես շատ ուրախ եմ և երախտապարտ, որ նահանգապետը պատասխանել է իմ խնդրանքներին ու վերականգնել է Կալիֆորնիայի 25-րդ Պետական սենատական շրջանում այդ երկու ականավոր նախագծի ֆինանսավորումը»,-ասել է Պորտանտինոն, գրում է Asbarez-ը:
Հայկական թանգարանի գլխավոր նպատակն է ներկայացնել ամերիկահայերի փորձն ու ԱՄՆ ազգային և մշակութային բազմազանությունը: Թանգարանի շենքում կգործեն ցուցասրահներ, ուսումնական կենտրոններ, փոքր թատրոն և լսարաններ: Թանգարանը, որի մակերեսը կկազմի 1,7 հա, շրջապատված կլինի գեղեցիկ պարտեզով:

12 Май 2017 - 13:04 AMT
Сенатор от Калифорнии Энтони Портантино заявил, что губернатор штата Джерри Браун пересмотрел государственный бюджет Калифорнии и выделил $1 млн для театра Pasadena Playhouse и Армяно-американского музея в Глендейле.
«В то время, как другие сдались, я работал и выступал в пользу выделения средств на эти два похвальных проекта. Я очень рад и благодарен, что губернатор ответил на мои просьбы и восстановил финансирование двух выдающихся проектов в 25-ом Государственном сенатском округе Калифорнии»,- отметил Портанино, пишет Asbarez.
Губернатор штата Калифорния Джерри Браун 27 июня утвердил бюджет 2016-2017 финансового года, из которого $1 млн будет выделен на строительство Армяно-американского музея в Глендейле. Главная цель Армянского музея — представить опыт американских армян, а также национальное и культурное многообразие США.
В здании музея будут действовать выставочные залы, учебные центры, маленький театр и аудитории. Музей площадью 1.7 гектаров будет окружен красивым садом.