Իրանցի երաժիշտ Մեյսամ Հոդրաթը ներառվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում»: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը:
Իրանցի երաժիշտն «անցանկալի անձ» է հայտարարվել Արցախի Հանրապետություն այցելելու պատճառով, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Մարտի 27-ին Արցախում համերգային ծրագրով հանդես է եկել իրանցի երաժիշտ Մեյսամ Հոդրաթը: Համերգին մասնակցել են նաև ֆլեյտահար Արտաշես Գրիգորյանը, նույնպես Իրանից, և դաշնակահարուհի Մարինա Բարխուդարյանը:
Հաջիևը հավելել է, որ Հոդրաթի ուղևորության որոշ մանրամասներ դեռ քննարկվում են:
2017-ի մարտին Ադրբեջանում աղմուկ բարձրացավ իրանցի երաժշտի Արցախ այցելության շուրջ:
Ադրբեջանի ԱԳՆ սև ցուցակում հարյուրավոր անձինք կան, որոնք այցելել են Արցախ, այդ թվում մշակույթի հայտնի գործիչներ, որոնք ելույթ են ունեցել այնտեղ: Ցուցակում այնպիսի հռչակավոր դեմքեր են ընդգրկված, ինչպես, օրինակ, օպերային արվեստի համաշխարհային աստղ Մոնսերատ Կաբալյեն և հայտնի օպերային երգչուհի Լյուբով Կազարնովսկայան:

13 Май 2017 - 10:45 AMT
Иранский музыкант флейтист Мейсам Годрат внесен в «черный список» МИД Азербайджана. Об этом сообщил глава пресс-службы МИД АР Хикмет Гаджиев, передает haqqin.az.
Отмечается, что иранский музыкант объявлен в Азербайджане нежелательным лицом в связи с посещением Нагорно-Карабахской Республики (Арцах, НКР).
В МИД Азербайджана также отметили, что некоторые детали поездки Годрата еще расследуются.
В марте 2017 года в Азербайджане поднялась шумиха вокруг визита иранского музыканта в Арцах.
«В первый раз я был здесь в качестве туриста, а на этот раз приехал с концертной программой по инициативе Арташеса», – сказал он, отметив, что выступает за углубление отношений между Ираном и Арцахом.
Годрат отметил, что во время своих концертов всегда исполняет произведения Комитаса.
«Таким образом, я вношу свой небольшой вклад в распространение и признание армянской культуры. Я всегда готов сотрудничать и часто выступать здесь с концертными программами», – сказал иранский музыкант.
Ранее сообщалось, что российские блогеры Антон Носик и Антон Меркуров, посетившие в марте 2017 года Арцах (Нагорно-Карабахскую Республиу, НКР), включены в обновленный «черный список» Азербайджана. В своем комментарии PanARMENIAN.Net Меркуров сказал, что включение в «черный список» было предсказуемо и ему это безразлично.