«Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը լրացուցիչ սկանդալային մանրամասներ է հրապարակել Մալթայի բանկում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի անդամների գումարների մասին:
«Հետաքրքիր է, որ Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատը հայտնվել է Ադրբեջանի ֆինանսական սկանդալների կենտրոնում: Լոնդոնի «Գարդիան» թերթն անցյալ շաբաթ տեղեկացրել է, որ Մուսկատի կինը՝ Միշելը, խոշոր գումարներ է ստացել նախագահ Ալիևի դուստր Լեյլա Ալիևայի կողմից:
Մալթայի հետաքննող լրագրող Դաֆնե Քարուանա Գալիցիան բացահայտել է «մի շարք վճարումներ վարկերի ձևով, որոնք ուղարկվել են «Էգրանտ» (Պանամայում գրանցված գաղտնի ընկերություն, որը պատկանում է Մալթայի վարչապետի տիկնոջը): Ամենամեծ գումարը՝ 1.07 միլիոն դոլար, ենթադրվում է, որ փոխանցվել է անցյալ տարվա մարտին: Ըստ պնդումների՝ դրանք փոխանցվել են Pilatus-ի բանկային հաշվից, որը պատկանում է Al Sahra FZCO-ին: Ենթադրվում է, որ Al Sahra-ի սեփականատերը Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի դուստրն է», գրում է «Գարդիանը»: Մուսկատը և նրա կինը հերքում են, որ իրենք վճարումներ են ստացել «Էգրանտի» հետ կապված»,- գրում է Սասունյանը:
Ըստ հոդվածագրի, հատկանշական է, որ Մալթայի նոր էլեկտրակայանի բաժնետերերից մեկը Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունն է: Pilatus բանկի հաշիվներից մեկը Մալթայի էներգետիկայի նախարար Կոնրադ Միցիի անունով է, իսկ մյուսը՝ նախագահ Ալիևի դստեր՝ Լեյլա Ալիևայի: Միցին և Մալթայի վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Քիթ Շեմբրին «Պանամայում գրանցված երկու ընկերություններ են հիմնել 2013 թ. պաշտոն ստանձնելուց չորս ամիս անց: Երրորդ կեղծ ընկերությունը՝ «Էգրանտը», ստեղծվել է նույն ժամանակ մալթացի միևնույն հաշվապահի կողմից»: Վարչապետ Մուսկատը և նրա տիկինը հյուրընկալել են Ալիևներին 2014 թ. Մալթա կատարած նրանց այցի ժամանակ:
«2005 թ. նախագահ Ալիևի կինը՝ Մեհրիբան Ալիևան, որը վերջերս իր ամուսնու կողմից նշանակվեց Ադրբեջանի փոխնախագահ, որպես իր հնարավոր իրավահաջորդ, ճանաչվել է որպես Պանամայի UF Universe հիմնադրամի երկու ղեկավարներից մեկը, ըստ «Պանամայի փաստաթղթերի», որոնք հրապարակվել էին Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի կողմից (ICIJ): «UF Universe հիմնադրամը ամբողջական վերահսկողություն ուներ խոշոր ադրբեջանական AtaHolding կոնգլոմերատի վրա: 2005 թ. նախագահ Ալիևի երեք երեխաները, ի լրումն Ադրբեջանի հարկային ծառայության բարձրաստիճան անդամների, ճանաչվեցին որպես շահառուներ… Բացի այդ, Ալիևի դուստրերը վերահսկում են Պանամայում գրանցված մի ընկերություն և երկու այլ ընկերություններ բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում: Պանամական ընկերությունը զգալի բաժնեմաս ունի ընկերությունների կոնսորցիումում, որն զբաղվում է ոսկու հանքերի շահագործմամբ Ադրբեջանում: Ալիևի քույրը միակ բաժնետերն ու սեփականատերն է բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում 2005 թ. դեկտեմբերին գրանցված մի ընկերության: Գրանցման փաստաթղթերում նրա հասցեն նշված է Լոնդոնի արևմտյան շրջանում, որտեղ տների միջին գինը հասնում է 9 միլիոն դոլարի»:
2017 թ. մայիսի 9-ին հրապարակված հոդվածում «Գարդիանը» նաև տեղեկացրել է, որ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները «բացահայտորեն պահանջել են (վարչապետ Մուսկատի) հեռացումը աճող կոռուպցիոն սկանդալի, նրա կնոջ ներգրավվածության, պանամական գաղտնի ընկերության և Ադրբեջանի նախագահի դստեր կողմից ենթադրյալ վճարումների պատճառով: Եվրախորհրդարանի հետաքննության հանձնաժողովը Մուսկատին հրավիրել է Ստրասբուրգի նստավայրը՝ իր դեմ ուղղված մեղադրանքների վերաբերյալ ցուցմունք տալու, սակայն Մուսկատը մերժել է հրավերը»:
Հետաքննող լրագրող Գալիցիան տեղեկացրել է՝ մի կին, որն աշխատել է որպես Pilatus բանկի սեփականատիրոջ Սեյիդ Ալի Սադր Հաշեմինեջադի օգնական, չհրկիզվող պահարանում հայտնաբերել և պատճենահանել է Միշել Մուսկատի անունով գրանցված բանկային հաշվի ձևակերպման փաստաթղթերը: Օգնականը հայտնել է թղթակցին, որ «նրան տվել են ընկերությունների մի ցանկ, միգուցե ութ կամ տասը անուն, և ասել, որ պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնի դրանց վճարման գործարքներին: Դրանց թվում էին Willerby Inc.-ը, Tillgate Inc.-ը, Hearnville Inc.-ը, Egrant Inc.-ը և Al Sahra FZCO-ը», մի ընկերություն, որը պատկանում է Լեյլա Ալիևային՝ նախագահ Ալիևի դստերը՝ ըստ Times of Malta-ի: Օգնականն ասել է, որ նա տեսել է բանկային հաշիվներ բացելու պաշտոնաթղթերը:
«Al Sahra FZCO-ից հարյուր հազարավոր դոլարների վճարումները մշտապես նշվել են որպես վարկային վճարումներ և չեն փոխանցվել նրանց հաշիվներին Pilatus բանկում, այլ նրանց ունեցած հաշիվներին Դուբայում… Մի անգամ, ասել է նա, բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ղանբարին հրահանգներ է ստացել Հաշեմինեջադից՝ մոտ 400 հազար դոլարի գումար փոխանցելու մի մալթացի կնոջ, որն ապրում է Նյու Յորքում և ունի ոսկերչական բիզնես: Այն պետք է նշվեր որպես վարկային վճարում»:
Օգնականը խոստովանել է, որ նա բանկի իր պատճենած փաստաթղթերը հանձնել է Մալթայի իշխանություններին, քանի որ «Ես այլևս չէի կարող հանդուրժել կարդալ այդ կեղծիքները, ժխտումները և կիսաճշմարտությունները: Դա չափազանց շատ էր…»,- եզրափակում է հոդվածը Սասունյանը:

Publisher of The California Courier Harut Sassounian in a fresh article published on Tuesday, May 16 dwelled upon another of Azerbaijan’s financial scandals, which is this time linked with Maltese banks and Prime Minister Joseph Muscat.
Continuing the series of articles we published in the last two weeks about corruption in Azerbaijan, we wish now to reveal additional scandalous details about funds deposited in a Malta bank by family members of Azerbaijan’s President, Ilham Aliyev.
Interestingly, the Prime Minister of Malta, Joseph Muscat, has emerged at the center of Azerbaijan’s financial scandals. London’s The Guardian newspaper reported last week that Muscat’s wife, Michelle, had received large amounts of money from Leyla Aliyeva, daughter of Aliyev.
Investigative journalist Daphne Caruana Galizia of Malta revealed “a series of payments, in the form of loans, had been routed to Egrant [a Panama-registered shell company which belongs to the wife of Malta’s Prime Minister]. The largest, for $1.07 million, was allegedly made in March of last year. They are claimed to have come from an account at Pilatus bank belonging to Al Sahra FZCO. And the owner of Al Sahra was allegedly the daughter of Azerbaijan’s leader, Ilham Aliyev,” The Guardian reported. Muscat and his wife have denied receiving payments related to Egrant.
Significantly, Azerbaijan’s state oil company happens to be a shareholder of Malta’s new power station. One of the accounts at Pilatus bank is in the name of Konrad Mizzi, Energy minister of Malta. Another account is in the name of President Aliyev’s daughter, Leyla Aliyeva. Mizzi and Malta Prime Minister’s Chief of Staff, Keith Schembri, “had set up two Panama-registered companies four months after entering office in 2013. A third shell company, Egrant, was created at the same time by the same Maltese accountant.” Prime Minister Muscat and his wife hosted the Aliyevs during their visit to Malta in 2014.
In 2005, President Aliyev’s wife, Mehriban Aliyeva, recently appointed by her husband as Vice President of Azerbaijan as his possible successor, was named as one of two managers of the Panamanian UF Universe Foundation, according to “Panama Papers” documents published by the International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). “The UF Universe Foundation would have ultimate control of AtaHolding, a major Azeri conglomerate. The 2005 proposal named President Aliyev’s three children in addition to other senior members of the Azerbaijan’s tax office as beneficiaries…. In addition, Aliyev’s daughters controlled a Panama-incorporated company and two others in the British Virgin Islands. The Panamanian company held a significant stake in a consortium of companies exploring gold fields in Azerbaijan. Aliyev’s sister was the sole shareholder and owner of a BVI [British Virgin Islands] company registered in December 2005. Registration records list her at an address in a West London neighborhood where average home prices touch $9 million.”
In an article published on May 9, 2017, The Guardian further reported that members of the European Parliament “are openly calling for [Prime Minister Muscat’s] departure amid a growing corruption scandal involving his wife, a Panamanian shell company, and alleged payments from the President of Azerbaijan’s daughter. The European Parliament’s inquiry committee invited Muscat to its headquarters in Strasbourg to give evidence on the accusations against him. Muscat declined the invitation.
Investigative journalist Galizia reported that a woman who had worked as executive assistant to the owner of Pilatus bank, Syed Ali Sadr Hasheminejad, found in a safe and scanned bank account paperwork naming Michelle Muscat. The executive assistant told the reporter that “she was given a list of companies, maybe eight or 10 names, and told that these were to be given special attention for payment transactions. The companies included Willerby Inc., Tillgate Inc., Hearnville Inc., Egrant Inc., and Al Sahra FZCO,” a company owned by Leyla Aliyeva, daughter of President Aliyev, according to the Times of Malta. The executive assistant was quoted as stating that she had seen the forms for the opening of the bank account. “Payments of hundreds of thousands of dollars from Al Sahra FZCO, always marked as loan payments, were not made to their accounts at Pilatus bank, but to accounts they had at a bank in Dubai…. Once, she said, the bank’s CEO, Mr. Ghanbari, received instructions from Mr. Hasheminejad for the transfer of some $400,000 to a Maltese woman who lives in New York and has a jewelry business. It had to be marked as loan payment.”
The executive assistant confessed that she turned over the documents she had copied from the bank to the authorities in Malta because “I could not stand to read any more of the lies, denials and half-truths. It was too much!”