17 Մայիս 2017 - 13:35 AMT
ՏուրՍտատ վերլուծական գործակալությունը պարզել է, թե 2017-ի ամռանը ԱՊՀ լեռնային որ ուղղություններն են առավել պահանջված ակտիվ հանգստի համար:
Ակտիվ լեռնային հանգիստը ներառում է լեռնային քայլարշավներ, ջիփինգը, լեռնային հեծանվավազք, ձրարշավներ, ՍՊԱ, ֆիթնես:
Ռուս զբոսաշրջիկների ընտրած առաջին 5-յակում են Ղազախստանում, Ադրբեջանում, Հայաստանում, Ղրղզստանում և Ուզբեկստանում գտնվող հանգստավայրերը:
Ակտիվ հանգստի համար ԱՊՀ երկրների առաջին 5-յակում են՝ ղազախական Չիմբուլակը, ադրբեջանական Շահդագը, հայկական Ծաղկաձորը, ուզբեկական Չիմգանը և ղրղզական Կարակոլը:
Վարկանիշը կազմվել է ըստ հյուրանոցների առցանց ամրագրման համակարգերի վերլուծության:
Ըստ ՏուրՍտատի, ակտիվ հանգստին զբոսաշրջիկները մտադիր են միջինը 7 օր տրամադրել:
Ամենաբյուջետային հանգիստը, ներառյալ կեցությունն ու սնունդը, ամենաէժանը Կարակոլում է և Չիմգանում՝ (օրական մոտ $70), իսկ ամենաթանկ հանգիստը Չիմբուլակում է ՝ (օրական մոտ $100): Շահդագում կպահանջվի $90 դոլար, Ծաղկաձորում՝ $80:

Армения вошла в пятерку популярных у российских туристов горных курортов государств СНГ, сообщает аналитическое агентство ТурСтат.
Активный отдых в горах включает горные походы (треккинг), джиппинг, катание на горных велосипедах (маунтинбайк) и квадроциклах, конные прогулки, СПА и фитнес.
Топ-5 популярных горных курортов стран СНГ для активного отдыха летом составляют Чимбулак (Шымбулак) (Казахстан), Шахдаг (Азербайджан), Цахкадзор (Армения), Чимган (Узбекистан) и Каракол (Киргизия).
Рейтинг представлен по результатам анализа данных систем онлайн-бронирования гостиниц.
По данным агентства, активный отдых на горных курортах туристы планируют в среднем на 7 дней.
Самый небольшой туристический бюджет отдыха, включая проживание и питание, — в Караколе и Чимгане (менее $70 в сутки), а самый дорогой отдых — на Чимбулаке (более $100 в сутки). В Шахдаге — $90, а в Цахкадзоре — $80.