ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեֆան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից ու Ռիչարդ Հոգլանդն ԱՄՆ-ից հայտարարություն են տարածել վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի սրման վերաբերյալ՝ առաջին անգամ հասցեական քննադատություն հնչեցնելով հրադադարի ռեժիմը խախտող ու սադրանքների դիմող Ադրբեջանի հասցեին: Դրանում, մասնավորապես, ասվում է.
«Տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի ուղղությամբ հրթիռ է արձակել՝ հարվածելով ռազմական տեխնիկային:
Մայիսի 16-ի երեկոյան և մայիսի 17-ին հայկական ԶՈւ-ն պատասխան կրակ է վարել տարբեր տրամաչափի ականանետերից: Երկու կողմի գործողություններն էլ կոպտորեն խախտում են հրադադարի պահպանման ռեժիմն ու անհանգստանլու տեղիք տալիս: Այս վերջին հարվածների թիրախների վերաբերյալ հակասական տեղեկություններ կան, ինչպես նաև զոհերի ու հասցված վնասի մասին:
Մինսկի խմբի համանախագահները ինչպես նաև ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչը կշարունակեն հավելյալ տեղեկատվություն հավաքել՝ իրավիճակի վերաբերյալ ավելի ամբողջական ու հստակ տեղեկատվություն ստանալու համար:
Համանախագահները դատապարտում են հրադադարի այդ վերջին խախտումներն ու կողմերին կոչ անում միջոցներ ձեռնարկել՝ հետագա սրացումներից խուսափելու համար»:

18 Май 2017 - 20:17 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию послы Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) 18 мая выступили с адресным с заявлением.
«Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и 17 мая армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различного калибра. Эти действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу»,- в частности говорится в заявлении.
«Существуют противоречивые сообщения о целях недавних ударов, а также о жертвах и нанесенном ущербе. Сопредседатели Минской группы и личный представитель действующего председателя ОБСЕ продолжают собирать дополнительные данные для более полной и точной информации о текущей ситуации. Сопредседатели осуждают нарушения режима прекращения огня и призывают стороны принять все необходимые меры для предотвращения дальнейшей эскалации конфликта», – отмечается в заявлении.
15 мая, в районе 16:30 (по ереванскому времени), ВС Азербайджана в восточном направлении линии соприкосновения с силами Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) прибегли к провокации, обстреляв управляемыми ракетами военный объект Армии обороны НКР. Врезультате обстрела была частично повреждена военная техника, потерь нет.