ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեֆան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից ու Ռիչարդ Հոգլանդն ԱՄՆ-ից հայտարարություն են տարածել վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի սրման վերաբերյալ՝ առաջին անգամ հասցեական քննադատություն հնչեցնելով հրադադարի ռեժիմը խախտող ու սադրանքների դիմող Ադրբեջանի հասցեին: Դրանում, մասնավորապես, ասվում է.
«Տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի ուղղությամբ հրթիռ է արձակել՝ հարվածելով ռազմական տեխնիկային:
Մայիսի 16-ի երեկոյան և մայիսի 17-ին հայկական ԶՈւ-ն պատասխան կրակ է վարել տարբեր տրամաչափի ականանետերից: Երկու կողմի գործողություններն էլ կոպտորեն խախտում են հրադադարի պահպանման ռեժիմն ու անհանգստանլու տեղիք տալիս: Այս վերջին հարվածների թիրախների վերաբերյալ հակասական տեղեկություններ կան, ինչպես նաև զոհերի ու հասցված վնասի մասին:
Մինսկի խմբի համանախագահները ինչպես նաև ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչը կշարունակեն հավելյալ տեղեկատվություն հավաքել՝ իրավիճակի վերաբերյալ ավելի ամբողջական ու հստակ տեղեկատվություն ստանալու համար:
Համանախագահները դատապարտում են հրադադարի այդ վերջին խախտումներն ու կողմերին կոչ անում միջոցներ ձեռնարկել՝ հետագա սրացումներից խուսափելու համար»:

The co-chairs of the OSCE Minsk Group in a statement released on Thursday, May 18 gave an assessment of the current situation on the Nagorno Karabakh line of contact, addressed to Azerbaijan.
Ambassadors Igor Popov of Russia, Stephane Visconti of France, and Richard Hoagland of the United States cited "information collected from multiple reliable sources" which proved that Azerbaijan initiated the latest escalation on the contact line.
"According to information collected from multiple reliable sources, on 15 May, Azerbaijani armed forces fired a missile across the line of contact, striking military equipment. On the evening of 16 May and continuing into 17 May, Armenian armed forces retaliated with mortar fire of various calibres. These actions by both sides represent significant violations of the ceasefire and are cause for alarm," the statement said.
"There are contradictory reports regarding the targets of these recent strikes, as well as about casualties sustained and damages inflicted. The Minsk Group co-chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office continue to collect further data and analysis to gain more complete and accurate information about the current situation."
Also, the co-chairs called upon the sides to take all necessary measures to prevent any further escalation in the conflict zone.
Video footage unveiled on May 17 revealed Azerbaijan's shelling of an Artsakh military objective several days ago and Karabakh's retaliatory fire.