Լոս Անջելեսի առևտրի պալատը մայիսի 22-ին հայտարարել է Լոս Անջելես-Թուրքիա գործարար համաժողովի չեղարկման մասին, որը պետք է կայանար մայիսի 25-ին:
Թուրքիայի ամենանշանավոր 12 ընկերությունից ղեկավարների և խորհրդի անդամների մասնակցությամբ կլոր սեղան-հանդիպումը պետք է նպաստեր Լոս Անջելեսի և Թուրքիայի միջև գործարար կապերի զարգացմանը, հաղորդում է Asbarez.com-ը:
Համաժողովը չեղարկվել է Վաշինգտոնում անցած շաբաթ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցների կողմից խաղաղ ցուցարարների վրա հարձակումից հետո Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամ Փոլ Գրեգորյանի բարձրացրած մտահոգությունների պատճառով: Հարձակումը դատապարտել են ինչպես հանրապետականները, այնպես էլ դեմոկրատները, իսկ սենատոր Ջոն Մաքքեյնը կոչ է արել Պետքարտուղարությանը վտարել Թուրքիայի դեսպանին Միացյալ Նահանգներից:
Քաղաքային խորհրդի անդամ Փոլ Գրեգորյանը՝ Լոս Անջելեսի քաղաքային խրհրդում ընտրված առաջին ամերիկահայը, ողջունել է պալատի որոշումը:
«Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Լոս Անջելեսի պալատին իմ դիմումին արձագանքելու և Լոս Անջելես-Թուրքիա գործարար համաժողովը չեղարկելու համար: ԱՄՆ խաղաղ քաղաքացիների վրա հարձակումը դատապարտելի է և մեր երկրի օրենքների կոպիտ խախտում»,- ասել է Գրեգորյանը:
Միացյալ Նահանգներում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի մոտակայքում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ԱՄՆ այցի դեմ բողոքող խաղաղ ցուցարարների խումբը հարձակման էր ենթարկվել էրդողանամետ խմբերի կողմից։ The Washington Post-ի հաղորդմամբ՝ տեղի ունեցած բախումների հետևանքով 9 մարդ է վիրավորվել և տեղափոխվել հիվանդանոց:
Կարդացեք նաև՝Վաշինգտոնում Էրդողանն անձամբ է հետևել խաղաղ ցուցարարների հանդեպ բռնության իրագործմանը (վիդեո)

The Los Angeles Chamber of Commerce on Monday, May 22 announced the cancellation of the “Los Angeles Turkey Business Forum,” scheduled for Thursday, LA City Councilmember Paul Krekorian's office said.
Billed as a roundtable meeting with CEOs and board members from 12 of the most prominent companies in Turkey, the event was to serve as a way to develop business alliances in LA and Turkey.
Its cancellation comes in response to concerns raised by Krekorian after Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s security detail attacked peaceful protesters outside the Turkish Ambassador’s home on Embassy Row in Washington, D.C., last week.
The attack, caught on video, shows Erdogan’s detail leaving his side and crossing an American police line to punch, kick and push citizens who were lawfully exercising their First Amendment rights. The attack has been widely condemned by Republicans and Democrats alike, with Sen. John McCain urging the State Dept. to expel Turkey’s ambassador from the United States.
Krekorian, the first Armenian American elected to city office in Los Angeles, praised the Chamber’s actions: “I thank the LA Chamber for being responsive to my request and cancelling the Los Angeles Turkey Business Forum. The unprovoked attack by Turkish state security officers on peaceful American citizens was reprehensible and a grave breach of our country’s laws. That the business community in our great city recognizes that human rights must be upheld by all within our borders is a credit to their vision and conscience.”