Ով է Եվգենի Պրիգոժինը
Պրիգոժինը հայտնի ռուս գործարար է, ՌԴ կառավարության շեֆ-խոհարարը: Նա մի քանի ռեստորանների սեփականատեր է, սպասարկում է նաև Սպիտակ տունն ու Կրեմլը: Բացի խոհարարական գործունեությունից, Պրիգոժինի հետ է կապված այսպես կոչված «թրոլերի ֆաբրիկայի» գործունեությունը՝ մի կազմակերպության, որը համացանցում տարածում է իշխանությանը և Պուտինին գովաբանող մեկնաբանություններ և բոթերի ու սփամի գրոհներ է կազմակերպում ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների և բլոգերի դեմ:
Ինչ է ասում Նավալնին
Մայիսի 19-ին ռուս ընդդիմադիր գործիչը նոր հետաքննության արդյունքներն է հրապարակել, որոնք վերաբերում են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին մոտ կանգնած անձանց: «Որպես «Պուտինի խոհարար» հայտնի Եվգենի Պրիգոժինը կարտել է ստեղծել, որի միջոցով, հանցավոր պայմանավորվածության գալով ՌԴ ՊՆ պաշտոնյաների հետ, յուրացրել է պաշտպանության ոլորտի համար հատկացվող պետական գումարները»,-գրել է Նավալնին տեսանյութի նկարագրության մեջ:
Ըստ նրա, «Պուտինի խոհարարը» ընդհանուր առմամբ յուրացրել է 23 մլրդ ռուբլի, ինչը ռեկորդային գումար է, որի առնվազն մեկ երրորդը, գողացվել է: Իսկ ընդհանրապես, Պրիգոժինի կառույցներով ավելի քան 180 մլրդ ռուբլի է անցել:
Ինչում են մեղադրում Պրիգոժինին
Ըստ Նավալնու, Պրիգոժինն է կազմակերպել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնադրամի իրավաբան Լյուբով Սոբոլի ամուսնու դեմ հարձակումը: Սոբոլն է հիմնադրամի մեկ այլ իրավաբան Վալերի Զոլոտուխինի հետ հայտնաբերել Պրիգոժինի մեքենայությունները:
Դեռ 2016-ին Նավալնին Պրիգոժինի մասին ասել էր թե նա «երկու անգամ դատված հանցագործ է, որը դարձել է միլիարդատեր և ՌԴ ամենամեծ պետական կապալառուներից մեկը: Նա գումար է ստանում զինվորականների ավանների սպասարկման և ռազմական ոլորտում նոր շինարարության համար: «Հաջողության պատճառը պարզ է՝ նա Պուտինի խոհարարն է: 2001-ին նա անձամբ է սպասարկել Պուտինին ռեստորանում և դուր է եկել նրան», -հայտարարում է Նավալնին:
Ինչ է կորցրել «Պուտինի խոհարարը» Երևանի ռուսական ռազմակայանում
Ըստ ընդդիմադիր գործչի կայքում հրապարակված փաստաթղթի, Պրիգոժինի ընկերությունները բաժանմունքներ և գրասենյակներ ունեն փակ տարածքներում՝ ՌԴ ՊՆ զորամասերում: Այդ թվում Հայաստանում տեղակայված ՌԴ զորամասում, մասնավորապես Երևանում տեղակայված «Էրեբունի» ավիաբազայում, որտեղ գործում է «ԱՍՊ» ՍՊԸ-ն, որն էլ հաղթել էր տարածքի սպասարկման համար աճուրդում:
Ինչ են ակնկալում Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունից
Մայիսի 22-ին Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը պետք է որոշում կայացնի կարտելի գործով: Պրիգոժինին մեղադրանք է առաջադրվել կարտել ստեղծելու և 8 մլրդ դոլար պետական բյուջեից յուրացնելու համար: Նավալնին մտավախություն ունի, որ գերատեսչությունը ճնշում չի գործադրի ՌԴ նախագահի մերձավոր շրջապատին հարող մարդու վրա և հնարավորինս կմեղմացնի գործը՝ նվազագույն տուգանքներ սահմանելով կամ կարճելով գործը:
Երևանում տեղակայված 3624-րդ ավիաբազան 102-րդ ռուսական ռազմակայանի մաս է կազմում: Ռազմակայանը տեղակայված է ՀՀ-ում 1994թ. պայմանագրի հիման վրա, որը 2010-ին երկարացվեց 25 տարով՝ մինչև 2044թ.:

Кто такой Евгений Пригожин
Пригожин – известный российский бизнесмен и ресторатов, владелец нескольких ресторанов. Среди прочего, обслуживает Белый дом и Кремль. Помимо кулинарной деятельности, с Пригожиным связывается работа так называемой «фабрики троллей» – организации, засоряющей интернет провластными и пропутинскими комментариями и устраивающей атаки ботов и спаммеров на оппозиционные СМИ и блоги по нужным инфоповодам.
Что говорит Навальный
19 мая российский оппозиционер опубликовал новое расследование, которое касается близкого круга президента РФ. «Мы обнаружили и документально доказали существование картеля, созданного знаменитым уже «поваром Путина» Евгением Пригожиным. Через этот картель Пригожин, договорившись с чиновниками Минобороны, крал деньги оборонзаказа»- написал Навальный в описании к видео.
По его словам, всего было освоено больше 23 миллиардов рублей, не менее трети из которых, похищено. Всего через структуры Пригожина же там прошло больше 180 миллиардов рублей.
В чем еще обвиняется Пригожин
По словам Навального, Пригожин стоит за нападением на мужа юриста ФБК Любови Соболь, которая обнаружила махинации Пригожина вместе с другим юристом ФБК Валерием Золотухиным.
Еще в 2016-ой Навальный отзывался о Пригожине, как о «дважды судимом уголовнике, ставшим миллиардером и одним из крупнейших господрядчиков в России. Он получает деньги за обслуживание военных городков и новое военное строительство.
«Причина успеха простая — он повар Путина. Однажды в 2001 году лично прислуживал ему в ресторане и понравился», – заявляет Навальный.
Как «повора Путина» занесло на российскую авиабазу в Ереване
Согласно опубликованному на сайте оппозиционера документу, ряд компаний Пригожина имеют филиалы и располагают офисами на закрытой территории – воинских частях Минобороны РФ. В их числе также российская авиабаза «Эребуни» в Ереване. Там филиал учредило ООО «АСП».
Что ждут от Федеральной антимонопольной службы
22 мая Федеральная антимонопольная служба должна вынести решение по картелю. В связи с этим Навальный выразил опасение, что ведомство не станет оказывать давление на человека из окружения президента России и сильно смягчит дело, назначив минимальные штрафы или вообще закрыв его.
3624-я авиабаза в Ереване входит в состав 102-й российской военной базы. База расквартирована в Армении на основе договора от 1994 года, пролонгированного в 2010 году на 25 лет – до 2044 года.