25 Մայիս 2017 - 09:01 AMT
Ադրբեջանում չափազանց մտահոգված են այն լուրով, որ Արցախում կարող են զբոսաշրջային ավիաթռիչքներ իրականացվել, մասնավորապես, Ստեփանակերտից Շուշի, նաև Գանձասար:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը և Yell Extreme Park-ը համատեղ թռիչքներ կկազմակերպեն Արցախի տարածքում։ Yell Extreme Park-ի հեղինակ Տիգրան Չիբուխչյանը հայտարարել է, որ երկտեղանոց ինքնաթիռով թռիչքներն իրականացվելու են Ստեփանակերտ-Շուշի երթուղով: Կլինեն նաև թռիչքներ Ստեփանակերտ-Գանձասար ուղղությամբ։ Թռիչքների տևողություն կլինի 20 րոպե:
Չափազանց նյարդայնանալով զբոսաշրջային թռիչքների հեռանկարից՝ Բաքուն կոչ է արել ԵԱՀԿ ՄԽ-ին «միջոցներ ձեռնարկել կանխելու համար հերթական հայկական սադրանքը» և թույլ չտալ թռիչքները Արցախի երկնքում: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիքմեթ Հաջիևը, գրում է Haqqin.az-ը:
«Զբոսաշրջայինի անվան տակ ավիաթռիչքներ կազմակերպելու ծրագրերը Երևանի հերթական սադրանքն են և վնասում են բանակցային գործընթացին: Ստեփանակերտի օդանավակայանն ամրագրված է հատուկ կոդով որպես Ադրբեջանի գույք, Ադրբեջանն արգելել է թոռիչքները ԼՂ օդային տարածքում, քանի որ անհնար է ապահովել դրանց անվտանգությունը: Ադրբեջանի այս դիրքորոշմանը սատարում են Քաղավիացիայի միջազգային կազմակերպությունը և Քաղավիացիայի եվրոպական կոնֆերանսը»,-ասել է Հաջիևը: Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը դիմելու է համապատասխան միջազգային կառույցներին:

25 Май 2017 - 13:59 AMT
В Азербайджане очень обеспокоены вестью о том, что в Республике Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) будут осуществлять туристические перелеты, в частности, из Степанакерта в Шуши, а также Гандзасар.
Аэропорт Степанакерта и проект Yell Extreme Park начинают совместный проект по осуществлению туристических перелетов на двухместных самолетах на территории Арцаха. Основатель проекта Yell Extreme Park Тигран Чибухчян заявил, что перелеты на двухместных самолетах будут осуществляться по маршруту Степанакерт-Шуши. Длительность полета будет составлять 20-25 минут. Двухместные самолеты будут также летать из Степанакерта в монастырский комплекс Гандзасар.
Слишком разнервничавшись от перспективы туристических полетов, Азербайджан призвал сопредседателей Минской группы ОБСЕ «предпринять меры по предотвращению очередной провокации Армении» и не позволять перелеты в небе Арцаха. Об этом заявил официальный представитель МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев, пишет Haqqin.az.
«Планы организовать полеты под видом туристических – очередная провокация Еревана, они наносят серьезный урон переговорному процессу и преднамеренно служат эскалации конфликта. Аэропорт Степанакерта закреплен как имущество Азербайджана специальным кодом Международной организации гражданской авиации. Азербайджан запретил полеты в воздушном пространстве Нагорного Карабаха, так как обеспечение безопасности полетов в этой части воздушного пространства Азербайджана невозможно. Эта позиция Азербайджана поддерживается Международной организацией гражданской авиации и Европейской конференцией гражданской авиации», — сказал Гаджиев, добавив, что Азербайджан обратится к соответствующим международным структурам.