Պայմանավորվածություն կա միջազգային դիտորդների թիվը 7 անձով ավելացնելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Իգոր Պոպովը: Նա հավելել է, որ կողմերը համաձայն են:
Սակայն, ըստ ռուս համանախագահի, տարաձայնությունները որոշ դետալների մասով պահպանվում են՝ ներառյալ դիտորդների տեղակայման վայրերը, նրանց գործունեության ֆինանսավորման կարգը և որոշ այլ տեխնիկական հարցեր, հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Պոպովը հավելել է, որ այժմ այդ հարցերի համաձայնեցմամբ է զբաղվում ԵԱՀԿ ավստրիական նախագահությունը կազմակերպության քարտուղարության համապատասխան կառույցների, ինչպես նաև կողմերի ներկայացուցիչների հետ համատեղ:
Ռուս համանախագահը հայտնել է նաև, որ առաջիկայում ՄԽ մյուս համանախագահների հետ կայցելի տարածաշրջան՝ քննարկելու համար հետագա ծրագրերը:
Անդրադառնալով ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների մոսկովյան եռակողմ հանդիպմանը՝ Պոպովն ասել է, որ հակամարտող կողմերի միջև յուրաքանչյուր հանդիպում, որտեղ քննարկվում են կարևոր հարցեր, օգտակար է:
Ապրիլի 28-ին Մոսկվայում, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, կայացել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի, Սերգեյ Լավրովի և Էլմար Մամեդյարովի աշխատանքային հանդիպումը:ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները Մոսկվայում պայմանավորվել են շարունակել շփումները:

26 Май 2017 - 14:20 AMT
С Арменией и Азербайджаном достигнута договоренность об увеличении численного состава международных наблюдателей из офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршикана 7 человек. Об этом заявил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов.
«Достигнута договоренность об увеличении численного состава международных наблюдателей на семь человек. С этим согласны обе стороны. Однако сохраняются разногласия по деталям, включая места размещения наблюдателей, порядок финансирования их деятельности и некоторые другие технические вопросы. Их согласованием занимается сейчас действующее австрийское председательство ОБСЕ вместе с соответствующими структурами Секретариата Организации, а также представителями сторон»,- отметил Попов, передает АПА.
Говоря о результатах состоявшейся 28 апреля в Москве трехсторонней встречи министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана, сопредседатель отметил: «Любая встреча с участием конфликтующих сторон, на которой рассматриваются сущностные вопросы, полезна. Прошедшие в Москве консультации не были исключением. Прорыва не произошло, но его никто и не ожидал».
По его словам, в скором времени они вместе с коллегами по сопредседательству намереваются посетить регион, выяснить реакцию руководства Армении и Азербайджана и обсудить планы работы на перспективу, включая уровень дальнейших контактов сторон, а также круг вопросов, которые предстоит рассмотреть.