1 Հունիս 2017 - 08:13 AMT
Հայաստանում մտադիր են արգելել ծխելը հասարակական վայրերում: Օրենքը խորհրդարանի քննարկմանը կներկայացվի արդեն 2017-ի նոյեմբերին: Դա թույլ կտա կրճատել ծխողների քանակը երկրում 30-40 տոկոսով: Դիտարկվում է նաև հարկերի հնարավոր բարձրացումը ծխախոտային արտադրանքի համար, որի արդյունքում ծխախոտի գինը կաճի: PanARMENIAN.Net-ը պատմում է, թե ինչպես են պայքարում ծխելու դեմ այլ երկրներում:
ԱՄՆ. բուժապահովագրություն
2010-ի հունվարի 1-ից ԱՄՆ 29 նահանգում ուժի մեջ է մտել ծխելու արգելքը ռեստորաններում, ԱՄՆ 26 նահանգում՝ արգելվում է ծխել բարերում: Հանրային վայրերում, լողափերում, զբոսայգիներում և Թայմս սքվերում ծխելու համար տուգանքը 50 դոլար է: Բուժապահովագրության արժեքը ծխողների համար մի քանի անգամ թանկ է, ինչը նրանց հանրության աչքում դարձնում է շռայլող, իսկ յուրաքանչյուր նահանգում կան նաև տարբեր սահմանափակումներ ծխողների համար:
Շվեդիա. պարգևավճարներ և կրթաթոշակներ
Շվեդիայում ծխելու խնդրին համալիր են մոտենում: Այդ երկրում ծխախոտն աշխարհում անենաթանկերից է, իսկ վերադասը բավականին մեծ պարգևավճարներ է հանձնում այն աշխատակիցներին, որոնց հաջողվել է հրաժարվել ծխախոտից: Եվ նույնիսկ ուսանողը, որը հավակնում է կրթաթոշակի, պետք է առաջին հերթին ձերբազատվի այդ վնասակար սովորությունից:
Սինգապուր. հարկեր, արգելքներ, գովազդ ու սարսափազդու լուսանկարներ
Սինգապուրում ծխախտոի դեմ պայքարում են ավելի քան 30 տարի: Այդ ընթացքում ծխախոտի սպառումը երկրում հաջողվել է նվազեցնել ավելի քան 3 անգամ: Այս երկրում ծխելն արգելված է գրեթե ամենուր. բարերում, ռեստորաններում, կանգառներում, գիշերային ակումբներում, զբոսայգիներում, բնակելի շենքերի հարևանությամբ: Տուգանքները ևս զգալի են՝ $200-1000: Երկրում արգելված է ծխախոտի գովազդը և բարձր հարկ է սահմանված ծխախոտի համար՝ մեկ տուփի արժեքը սկսվում է $8-ից: Իսկ ծխախոտի տուփերի վրա պատկերված լուսանկարները սարսափեցնում են. սարսափելի խոցերը էնֆիզեմայից, ծխողների սև ու փտած ատամները, զարգացման պաթոլոգիաներով մանուկները:
Իռլանդիա. ծխեք փաբերում և բանտերում
Իռլանդիայում 2004-ի մարտին առաջինն աշխարհում շրջանառության մեջ է դրել ծխելու արգելքը փակ տարածքներում, որտեղ աշխատում են մարդիկ, ինչպես նաև հանրային վայրերում, այդ թվում ռեստորաններում, փաբերում և սրճարաններում: Ծխել թույլատրվում է հատուկ սահմանված տեղերում՝ հյուրանոցներում, բանտերում, ինտերնատներում ու հոգեբուժական կլինիկաներում: Արգելքը խախտողները նաև տուգանք են վճարում՝ €3000:
Նիդերլանդներ. $200 ծխելուց հրաժարվելու համար
Հոլանդիայի ցանկացած քաղաքացի, որը հրաժարվել է կամ ուղղակի չունի այդպիսի վնասակար սովորություն, կարող է պարգևավճար ստանալ պետությունից՝ դրա համար նա պետք է հատուկ թեստ անցնի, եթե ստուգման արդյունքում ոչինչ չստացվի, ապա մարդը ամսական կստանա 200 դոլար:
Իտալիա. հոգածություն հղիների հանդեպ
Իտալիայում 2005-ի հունվարի 1-ից նոր տուգանք է սահմանվել հասարակական վայրերում ծխելու համար: Տուգանքը €25-€250 է, իսկ հղի կնոջ կամ մինչև 12 տարեկան երեխայի մոտ ծխելու համար՝ €500:
Գերմանիա. ծխողների հատուկ ակումբներ
Գերմանիան 2007-ի սեպտեմբերի 1-ից ծխելու արգելք է սահմանել բոլոր պետական, հասարակական հաստատություններում և քաղաքային տրանսպորտի բոլոր միջոցներում, այդ թվում տաքսիում: Տուգանքը €25- €250 է: Ծխելը թույլատրված է հատուկ տարածքներում: Բացի այդ, Գերմանիայի որոշ քաղաքներում կան հատուկ «Ծխողների ակումբներ»՝ Raucher Clubs, սակայն, այնտեղ այցելելու համար պետք է ակումբի անդամ լինել:
Ֆրանսիա. մեղմ տուգանքներ, ծխել պատշգամբում
Չնայած 2008-ին սահմանված արգելքին, Ֆրանսիայում ծխողներին այդքան խիստ չեն վերաբերվում: Արգելքը խախտողներին 68 եվրո տուգանք է սպառնում, իսկ հաստատությունների ղեկավարներին, որոնք չեն պահպանում արգելքը՝ 135 եվրո: Ծխել չի կարելի ակումբներում, ռեստորաններում ու սրճարաններում, սակայն դա կարելի է անել բաց պատշգամբներում: Ֆրանսիայում ծխախոտի գնաճը նպաստել է թոքերի քաղցկեղից մահացության մակարդակի նվազեցման վրա 35-44 տարեկան տղամարդկանց շրջանում:
Հունաստան. օրենքը չի աշխատում
Հակածխախոտային օրենքը, որն ընդունվել է 2010-ին, չի աշխատում: Ասվում է, որ 2015-2016թթ. հակածխախոտային օրենքի հաշվին Հունաստանի գանձարանի համալրումը զրոյական է եղել: Մինչդեռ տուգանքներն օրենքի խախտման համար շոշափելի են՝ 50-200 եվրո, իսկ հասարակական տրանսպորտում ծխելու համար՝ 3000 եվրո:
Ռուսաստան. արգելված է ցույց տալ ծխող մարդկանց
Ռուսաստանում հասարակական հաստատություններում ծխելու արգելք է սահմանված, այդ թվում տրանսպորտում, կայարաններում, բացառությամբ հատուկ սահմանված վայրերի: Արգելված է նաև հեռուստատեսությամբ ցույց տալ ծխող մարդկանց (եթե դա գեղարվեստական գաղափարի մաս չէ), ինչպես նաև գովազդել ԶԼՄ-ներում:
«Իսլամական պետություն»
Չի կարելի ծխել և մաստակ օգտագործել: Արգելքի խախտման համար՝ մտրակի 80 հարված: 2015-ին ԻՊ գլխավոր դահճին գլխատեցին ծխելու համար: Եղել են նաև մահապատժի դեպքեր ծխախոտ վաճառելու համար:
Կարդացեք նաև՝ Ծխել չի կարելի թարգել. Ինչպիսին է ծխախոտի հայկական շուկան ու ով կշահի ծխելու սահմանափակումից

В Армении собираются запретить курение в общественных местах. Закон будет представлен на рассмотрение парламента уже в ноябре 2017 года. Это позволит сократить число курильщиков в стране на 30-40%. Рассматривается также возможность повышения налогов на табачную продукцию, что приведет к росту цен на сигареты. PanARMENIAN.Net рассказывает, какими способами борются с курением в других странах.
США: медицинские страховки
С 1 января 2010 года в 29 американских штатах вступил в силу запрет на курение в ресторанах, в 25 штатах США – запрет на курение в барах. Штраф за курение в общественных местах, пляжах, парках и на Таймс-сквер составляет 50 долларов. Стоимость медицинской страховки для курящих в разы больше (что ставит их в глазах общественного мнения в положение растратчиков), а в каждом штате в дополнение к этому введены также различные ограничения для курящих.
Швеция: премии и стипендии
В Швеции к проблеме курения подходят комплексно. В этой стране сигареты стоят едва ли не дороже, чем в прочих странах мира, а начальство выдает солидные премии тем сотрудникам, которым удалось бросить курить. И даже студент, который рассчитывает получать стипендию, для начала должен избавиться от вредной привычки.
Сингапур: налоги, запрет рекламы и устрашающие снимки
История борьбы с табаком в Сингапуре насчитывает более 30 лет. За эти годы его потребление в стране удалось снизить более чем в три раза. Курить здесь запрещено практически везде: в барах, ресторанах, на остановках, в ночных клубах, парках, поблизости от жилых зданий. Штрафы нарушителям тоже предъявляются внушительные – от $200 до 1000.
В стране не допускается реклама сигарет и установлен высокий налог на изделия из табака (стоимость пачки начинается от $8). Фото на сигаретных пачках просто потрясают своей натуралистичностью: страшные язвы от энфиземы, черные и гнилые зубы курильщиков, младенцы с патологиями развития.
Ирландия: курите в пабах и тюрьмах
Так, Ирландия в марте 2004 года первой в мире ввела всеобщий запрет на курение в закрытых помещениях, где работают люди, а заодно и в общественных местах, в том числе в ресторанах, пабах и кафе. Курить разрешено в специально отведенных местах в отелях, на улицах, в тюрьмах, интернатах и психиатрических клиниках. Нарушившим запрет придется раскошелиться ровно на €3000.
Нидерланды: $200 за отказ от курения
Любой гражданин Голландии, который отказался или вовсе не страдает пагубной привычкой, может получить поощрение от государства: для этого он должен пройти специальный тест и, если проверка ничего не обнаружит, то человек будет ежемесячно получать двести долларов.
Италия: забота о беременных
В Италии с 1 января 2005 г. введён новый штраф за курение в общественных местах. Он составляет от €25 до €250, а за курение рядом с беременной женщиной или ребёнком до 12 лет – €500.
Германия: специальные клубы курильщиков
Германия с 1 сентября 2007 г. ввела запрет на курение во всех государственных учреждениях, общественных заведениях и во всех видах городского транспорта включая такси. Штраф за нарушение от €25 до €250. Курение возможно лишь в специально оборудованных помещениях. Кроме того, в некоторых городах Германии можно найти специальные «Клубы курильщиков» — Raucher Clubs, но для входа туда необходимо быть его членом.
Франция: мягкие штрафы, курение на террасах
Несмотря на введенный в 2008 году запрет на курение, во Франции курильщиков преследуют не столько жестко. Нарушителям запрета грозит штраф в размере 68 евро, а руководителям учреждений и предприятий, которые не соблюдают установленную законом регламентацию, – в размере 135 евро. Курить нельзя внутри клубов, ресторанов и кафе, однако это можно без проблем сделать на открытых террасах. Во Франции рост цен на сигареты снизил уровень смертности от рака легких среди мужчин в возрасте 35–44 лет.
Греция: закон не работает
Антитабачный закон, принятый 2010 году, совсем не работает. Сообщается, что в 2015 – 2016 годах за счет антитабачного закона казна Греции пополнилась суммами, равными… нулю. В то время как штрафы за нарушение законов о курении там внушительные — 50–200 евро, а за курение в общественном транспорте — 3000 евро.
Россия: запрет показывать курящих людей
В России введён запрет на курение во всех общественных заведениях, включая транспорт, вокзалы за исключением особо отведённых мест. Также запрещено показывать по телевидению курящих людей (если это не является художественной идеей), а также рекламировать табачные изделия в СМИ.
«Исламское государство»
Нельзя курить сигареты и употреблять жевательную резинку, за нарушение правила — 80 ударов плетью. 2015-ом главного палача «Исламского государства» обезглавили за курение. Также, были случаи казни за продажу сигарет.