1 Հունիս 2017 - 16:48 AMT
Այս մասին է հայտարարել ՌԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վարդան Տողանյանը Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:
«Մենք համարում ենք, որ ՌԴ-ում ապրում է մոտ 2.5 մլն հայ, այդ թվում՝ ՌԴ քաղաքացիները: Նրանք ավելի շատ են, քան ՀՀ քաղաքացիները», – մեջբերում է դիվանագետի խոսքերն «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանը:
Տողանյանը նշել է, որ ոչ բոլոր հայերն են Ռուսաստան եկել ՀՀ-ից. «Շատերը եկել են Ուզբեկստանից, Թուրքմենստանից, Ադրբեջանից, Վրաստանից»:
Ռուսաստանի հայ համայնքը սփյուռքի ամենամեծ համայնքն է համարվում:
Կարդացեք նաև. Փորձագետ. ՌԴ-ում բնակվող 2.5 մլն հայերի մասին տեղեկությունները հավաստի չեն
Խմբագրության կողմից. Տողանյանի հայտարարության սկզբնաղբյուր «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանը՝ մեջբերելով դեսպանին, գրել էր. «Մենք համարում ենք, որ, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանում մոտ 2.5 մլն հայ է ապրում՝ ներառյալ ՌԴ քաղաքացիներին, նրանք այստեղ ավելի շատ են, քան ՀՀ քաղաքացիները»: Սակայն տեղադրված ձայնագրությունից՝ 2.12 րոպեից, պարզ է դառնում, որ դեսպանն ասել է. «Հստակ թվեր չկան, կարծում եմ, ոչ մեկի մոտ՝ ոչ ռուսական, ոչ մեր կողմի մոտ: Քիչ թե շատ հասկանալի են սեզոնային աշխատանքների մեկնողների թվերը: Մենք համարում ենք, որ ընդհանուր առմամբ 2-2.5 մլն հայ է ապրում ՌԴ-ում, ներառյալ՝ ՌԴ քաղաքացիներն, ովքեր ավելի շատ են, քան Հայաստանի քաղաքացիները»:

1 Июнь 2017 - 13:49 AMT
В России проживают около 2.5 млн армян. Об этом сообщил в рамках Петербургского международного экономического форума чрезвычайный и полномочный посол Армении в РФ Вардан Тоганян, передает радиостанция «Эхо Москвы».
В Санкт-Петербурге начал работу XXI Петербургский международный экономический форум (ПМЭФ-2017). Главной темой форума в 2017 году станут поиски нового баланса в глобальной экономике. На саммит приехали 12 тысяч участников, включая 39 министров зарубежных стран и 870 руководителей компаний. В рамках форума состоится более 100 мероприятий.
«Мы считаем, что в целом около 2.5 млн армян проживают в России, включая граждан России – их здесь больше, чем граждан Армении», — рассказал дипломат.
При этом Тоганян отметил, что армяне прибывают в Россию не только из родной страны, но и из государств Центральной Азии.
Армянская община России считается самой многочисленной общиной диаспоры.
«Многие вернулись в Россию из Узбекистана, Туркмении, Азербайджана и Грузии», — уточнил он.
От редакции: Первоначально в опубликованном на сайте радиостанции «Эхо Москвы» заявлении посла Армении в РФ Тоганяна говорилось: «Мы считаем, что в целом около 2.5 млн армян проживают в России, включая граждан России – их здесь больше, чем граждан Армении». Однако в размещенной аудиозаписи (со 2.12 минуты) становится ясно, что посол сказал: «Точных цифр нет, думаю, ни у нас, ни у российской стороны. Немного немало известно число отправляющихся на сезонные работы. Мы полагаем, что в общей сложности в России проживает от 2 млн до 2.5 млн армян, включая граждан России – их здесь больше, чем граждан Армении».