ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, հունիսի 7-ին Սիրիա է առաքվել հակամարտությունից տուժած բնակիչների համար նախատեսված մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակը:
Այն ներառում է շուրջ 18 տոննա առաջին անհրաժեշտության պարագաներ՝ հիմնականում սննդամթերք:
Մարդասիրական օգնությունը Սիրիա է ուղարկվել Ռուսաստանի Դաշնության ռազմաօդային ուժերի Իլ-76 ինքնաթիռով: Բեռների վրա մակագրված է. «Խաղաղության ջերմ մաղթանքներով Հայաստանից` Սիրիայի եղբայրական ժողովրդին»։
Մարդասիրական օգնությունն ուղեկցելու և տեղում բաշխման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով Սիրիա են մեկնել ՀՀ պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների ներկայացուցիչները, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ՝ Հայաստանը, համագործակցելով Ռուսաստանի Դաշնության հետ, պարբերաբար կազմակերպում է մարդասիրական օգնության առաքում Սիրիա, Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին:

Under president Serzh Sargsyan's decree, a new batch of humanitarian aid was delivered to Syria on Wednesday, June 7, the defense ministry said in a statement.
A Russian Il-76 plane carried a total of 18 tons of assistance, mainly food, which will be distributed among those affected by the crisis.
Representatives of the ministry of defense and that of emergency situations also flew to Syria to help organize the process of distributing the packages.
Armenia has sent humanitarian aid to Syria for several times in the past, all with the help of the Russian Air Force.