Իրանի խորհրդարանի և իմամ Հոմեյնիի դամբարանի վրա հունիսի 7-ի առավոտյան տեղի ունեցած զինված հարձակումների կապակցությամբ ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանությունը հորդորում է Իրանում գտնվող Հայաստանի քաղաքացիներին զերծ մնալ մարդաշատ վայրեր այցելություններից (մետրո, շուկա և այլն):
Խորհուրդ չի տրվում նաև այցելել իրավապահ մարմինների կողմից իրականացվող գործողությունների տարածքներ, մասնավորապես՝ Թեհրանի հարավային շրջաններ:
Արտակարգ իրավիճակներում հայտնվելու պարագայում խնդրում ենք անհապաղ կապ հաստատել Իրանում Հայաստանի դեսպանության հետ (e-mail: [email protected], հեռ.՝ (0098) 21 6670 4833, հասցե՝ Ջոմհուրի-ե Էսլամի պող., Ռազի պող., Օսթադ Շահրիյար փող., թիվ 32):
Դեսպանությունը հետևում է իրադարձությունների ընթացքին: Անհրաժեշտության դեպքում կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն: Այս պահին տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների, հայերի առկայության մասին տեղեկատվություն չկա, ասվում է դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում արված գրառման մեջ:
Ահաբեկչությունների հետևանքով 12 մարդ է զոհվել, 39-ը՝ վիրավոր է:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետությունը» ստանձնել է Իրանի խորհրդարանի և իմամ Հոմեյնիի դամբարանի վրա հարձակումների պատասխանատվությունը:
Իրանի խորհրդարան ներխուժած ահաբեկիչները կանացի զգեստներով են եղել: Այդ մասին ասվում է Իրանի ՆԳՆ փոխղեկավար Հոսեյն Զուլֆիկարի հայտարարության մեջ:

Министерство иностранных дел Армении предупредило находящихся в Иране армянских граждан избегать места большого скопления людей. Соответствующую запись МИД Армении разместил на официальной страничке в социальной сети Facebook.
«Мы призываем находящихся в Иране граждан Армении воздержаться от посещения территорий, где иранские правоохранительные органы проводят мероприятия. Это касается, в частности, расположенных в южной части Тегерана районов. Также желательно воздержаться от посещения многолюдных мест (метро, рынки и т.д.)», — говорится в сообщении.
МИД Армении также обратился к гражданам с просьбой незамедлительно связаться с посольством Армении в Иране в случае возникновения чрезвычайных ситуаций.
Отмечается, что посольство Армении в Иране находится по адресу улица Джомхури Эслами, ул. Рази, ул Остада Шахрияра 32. С послоьством можно связаться: e-mail: [email protected], тел: (0098) 21 6670 4833.
Утром 7 июня группа вооруженных людей ворвалась в комплекс зданий парламента Ирана, устроив стрельбу из автоматов Калашникова. Практически одновременно одна группа террористов напала на мавзолей имама Хомейни, расположенный в пригороде Тегерана. Власти Ирана заявили, что существовала и третья группа террористов, но их удалось задержать до нападения. Ответственность за двойной теракта в столице Ирана взяла на себя террористическая организация «Исламское государство».в результате терактов погибли 12 человек, 39 получили ранения. Учитывают ли эти данный убитых террористов не уточняется.