ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստան կայցելեն հունիսի 10-ին: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Ըստ նրա, այցի շրջանակում համանախագահները հանդիպումներ կունենան ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ:
«Նրանք մտադիր են պարզել, թե ինչ իրավիճակ է հակամարտության գոտում, նախատեսվում է ղարաբաղյան կարգավորման արդի հարցերի քննարկում՝ հաշվի առնելով ապրիլի վերջին Մոսկվայում կայացած ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը»,-ասել է Զախարովան:
Այցի շրջանակում նախատեսված է նաև համանախագահների այցն Արցախ:
«Մեկ շաբաթ անց եռյակը կմեկնի Բաքու, իսկ տարածաշրջան այցի արդյունքների հիման վրա ԵԱՀԿ-ում համապատասխան հայտարարություն կհրապարակվի»,-ասել է Զախարովան:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է հաղթահարվել միայն բանակցությունների միջոցով: Արտգործնախարարի խոսքով` չնայած նրան, որ բանակցությունների արդյունքում արդեն մշակվել են մի շարք սկզբունքներ, «անհրաժեշտ է համաձայնեցնել նաև մի շարք շատ դժվար դետալներ, որոնք շոշափում են շատ զգայուն հարցեր»:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию посетят Армению 10 июня. Об этом на брифинге 8 июня сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
По ее словам, в рамках визита сопредседатели проведут встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном, главой МИД Эдвардом Налбандяном и министром обороны Армении Вигеном Саркисяном.
«Они намерены уточнить ситуацию в зоне конфликта, планируется обсуждение актуальных вопросов нагорно-карабахского урегулирования с учетом состоявшейся в Москве в конце апреля встречи министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана», – сказала Захарова.
В рамах визита предполагается также поездка сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Нагорный Карабах.
«Неделю спустя тройка должна вылететь в Баку, а по итогам визита в регион на сайте ОБСЕ будет опубликовано соответствующее заявление», – отметила Захарова.