Կատաղի, ոռնացող ծայրահեղական իսլամի մթնոլորտում պետք է մտածել Ղարաբաղի մասին Այդ մասին հայտարարել է ռուս գրող և քաղաքական գործիչ Էդուարդ Լիմոնովն Արցախի վերաբերյալ իր գրառման մեջ:
Հունիսի 9-ին հայտնի դարձավ, որ Լիմոնովն ընդգրկվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ սև ցուցակում:
Լիմոնովը Ղարաբաղն անվանում է քրիստոնյա աշխարհի ամենահեռավոր հողակտորը մոլորակի այդ հատվածում:
«Կատաղի, ոռնացող ծայրահեղական իսլամի մթնոլորտում պետք է մտածել այդ հողի մասին», -ասել է գրողը՝ հանդիմանելով ռուսական կողմին Ղարաբաղի հարցում պասիվ լինելու համար:
«Ռուսաստանն ընդհանրապես համեստ երկիր է: Փոխանակ բղավենք Ադրբեջանի վրա, ասենք. «Դու՛րս այստեղից, մենք այս հողերը կնվիրենք անկախ Ղարաբաղին, չէ որ սա նրանց հողն է», մենք լռում ենք», -գրում է նա:
Լիմոնովն անդրադարձել է նաև արցախցիների մարտական ոգուն: «Այնտեղ միայն 160.000 բնակչություն կա, բայց ի՛նչ որակի: Լեռնեցի հայերը ամենամարտական ոգին ունեն: Նրանք կարող են մեր բարեկամն ու դաշնակիցը լինել: Չէ որ մենք նրանցից բացի այնտեղ ոչ ոք չունենք»,-գրել է Լիմոնովը:
2017-ի հունիսի սկզբին Էդուարդ Լիմոնովն առաջին անգամ այցելել է Արցախ: Խոսելով իր ուղևորության մասին՝ Լիմոնովն այն բնութագրել է, որպես «իր հակաթուրքական տրամադրվածության արտահայտում»՝ սխալ համարելով ՌԴ քաղաքականությունը Թուրքիայի հարցում:
Արցախում Լիմոնովը հանդիպումներ է ունեցել Արցախի պետհամալսարանի ուսանողների և դասախոսների, հասարակական գործիչների և պաշտոնյաների հետ: Գրողը հայտնել է, որ հոդվածաշար է գրելու Ղարաբաղի մասին, քանի որ Ռուսաստանում խեղաթյուրված են ընկալում Ղարաբաղի հարցը:

Мы вообще скромная страна Россия. Нет чтобы крикнуть Азербайджану: «Пшли вон, вон отсюда, мы вот подарим эти земли независимому Карабаху, это же их земля!», а мы молчим в тряпочку. Об этом в своей заметке об Арцахе (Нагоно-Карабахской Республике, НКР) написал российский писатель, политический деятель Эдуард Лимонов.
9 июня стало известно, что МИД Азербайджана внес Эдуарда Лимонова в чёрный список. Писателю запрещён въезд на территорию страны.
В своем тексте, Лимонов называет Карабах самой крайней христианской землей в этой части планеты.
«В атмосфере свирепеющего, ревущего радикального Ислама нужно задуматься об этих землях», – подчеркивает писатель, упрекнув российскую сторону за пассивность в карабахском вопросе.
«Мы вообще скромная страна Россия. Нет чтобы крикнуть Азербайджану: «Пшли вон, вон отсюда, мы вот подарим эти земли независимому Карабаху, это же их земля!», а мы молчим в тряпочку», – пишет он.
Автор также подчеркивает воинственность духа арцахцев.
«У них только 160 тысяч населения. Но зато какого качественного! Горные армяне самого воинственного духа. Берём в друзья и в союзники. У нас же там никого, кроме них, нет», – счиатет Лимонов.
Эдуард Лимонов впервые прибыл в Арцах в первых числах июня 2017 года. Говоря о поездке, Лимонов охарактеризовал его, как который «выражением своего антитурецкого настроя», указав на ошибочность политики России в отношении Турции.
В Арцахе Лимонов провел встречи со студентами и преподавателями Арцахского госуниверситета, общественными деятелями и рядом чиновников. Писатель сообщил, что напишет цикл статей о Карабахе, поскольку в России преобладает искаженное восприятие о карабахской проблеме.