Կանադայի մայրաքաղաք Օտտավայում բացվել է հայտնի կանադահայ լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի կիսանդրին: Քանդակը տեղադրվել է Օտտավայի կենտրոնում` Համադաշնության պուրակում:
«Կիսանդրին հայ ժողովրդի նվերն է Կանադայի ժողովրդին և խորհրդանշում է ամուր բարեկամությունը Կանադայի և Հայաստանի միջև»,-ասվում է Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդագրության մեջ:
Միջոցառմանն ունեցած իր ելույթում դեսպան Եգանյանը նշեց, որ Օտտավայի կենտրոնում Յուսուֆ Քարշի արձանի առկայությունը մշտապես հանդիսանալու է հայ-կանադական բարեկամական հարաբերությունների ամենագեղեցիկ խորհրդանիշներից մեկը: Դեսպանն ընդգծեց, որ հատկանշական է արձանի բացումը Համադաշնության պուրակում հենց այն տարում, երբ նշվում է Կանադայի Համադաշնության 150-ամյակը և հայ-կանադական դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը: Իր խոսքում ՀՀ դեսպանը նաև շնորհակալություն հայտնեց Կանադայի կառավարությունը ներկայացնող պաշտոնյաներին և կանադահայ համայնքի անդամներին ու կազմակերպություններին, ովքեր իրենց ավանդն են ներդրել ծրագրի իրականացման գործում, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Կանադահայ հայտնի լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշը (Հովսեփ Քարշյան) ծնվել է 1908թ-ին Արևմտյան Հայաստանի Մարդին քաղաքում: Ցեղասպանությունից իրենց կյանքը փրկելու համար ծնողները, երեք երեխաների հետ, որոնցից ավագը Հովսեփ-Յուսուֆն էր, ստիպված են լինում փախչել Սիրիա, որտեղից երկու տարի հետո Քարշի ծնողները բավականաչափ գումար հավաքելուց հետո իրենց ավագ որդուն ուղարկում են Կանադա, որտեղ Շերբրուկ քաղաքում ապրում էր նրա մորեղբայրը` լուսանկարիչ Ջորջ (Գրիգոր) Նաղաշը:

The bust of prominent Canadian–Armenian photographer Yousuf Karsh was unveiled in front of the Chateau Laurier in Ottawa, the Armenian Committee of Canada said in a Facebook post.
“The bust that is a gift from the Armenian people to the Canadian people stands as a lasting symbol of the strong friendship between Canada and Armenia,” the Committee said.
The event was attended by a number of guests, including Armenia’s ambassador to Canada Armen Yeganyan.
The bust is a gift from the Armenian people to the Canadian people on behalf of not only 150th of Canada's Confederation, but also the 25th anniversary of Canadian-Armenian diplomatic relations, Yeganyan said in a post of his own.
The choice of Chateau Laurier as the venue for the bust was not accidental. Karsh's first solo exhibition was in 1936 in the Drawing Room of the hotel. He moved his studio into the hotel in 1973, and it remained there until he retired in 1992.
Karsh has been recognized as one of the great portrait photographers of the 20th century by Time magazine and the Metropolitan Museum of Art, with the latter noting the "distinct style in his theatrical lighting."