Ադրբեջանական զանգվածային լրատվամիջոցների կողմից պարբերաբար տարածվող հաղորդագրություններն այն մասին, թե իբր հայկական բանակի ստորաբաժանումները հրդեհել են Աղդամի շրջանի Բաշ Քարվենդ, Բայրամլար և Քենգերլի բնակավայրերին մոտակա տարածքները, իրականությանը չեն համապատասխանում և սեփական ու միջազգային հանրությանն ապակողմնորոշելու պարզունակ քարոզչական հնարք է:
Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը:
«Դեռ ավելին, Ադրբեջանում արդեն ավարտվել է բերքահավաքը և հենց իրենք են վառում իրենց ցանքատարածքները, ինչի արդյունքում կրակը շատ հաճախ տարածվում է արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի չեզոք գոտում», – ասված է հայտարարության մեջ:
Հունիսի սկզբին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հերթական ապատեղեկատվությամբ, նշելով, թե իբր արացախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ոչնչացվել է հրամանատարական դիտակետ և տեսադիտարկման համակարգ՝ հաղորդագրությանը կցելով անհաջող բեմադրված տեսագրություն:

Периодически публикуемые в азербайджанских СМИ сообщения о том, якобы подразделения Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) подожгли территории рядом с населенными пунктами Баш Карвенд, Байрамлар и Кенгерли в Агдаме не соответствуют действительности и являются пропагандистской уловкой для введения в заблуждение международное и собственное общества. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
«Более того, в Азербайджане уже завершился сбор урожая, и они сами поджигают свои поля, откуда огонь часто распространяется на нейтральную зону на линии соприкосновения», – говорится в сообщении.
1 июня Азербайджан заявил о том, что на линии соприкосновения арцахско-азербайджанских сил был уничтожен командный пункт и система видеомониторинга, сопроводив сообщение неудачно инсценированной видеозаписью. Министерство обороны Арцаха опровергло дезинформацию, распространенную оборонным ведомством Азербайджана.