Համանախագահների հայտարարություններն ուղղված են սահմանին լարվածությունը կանխելուն: Այդ մասին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից հետո, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը, հայտնում է Արցախպրեսը:
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 12-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտիին (Ֆրանսիա), Ռիչարդ Հոգլանդին (ԱՄՆ), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին և նրանց ուղեկցող պաշտոնյաներին:
«Մեր հայտարարությունները եղել են հասցեական, ինչի նպատակն է պահպանել խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը»,- նշել է Պոպովը:
Արցախի Հանրապետության նախագահը վերահաստատել է պաշտոնական Ստեփանակերտի հավատարմությունն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Արցախ մեկնելուց առաջ համանախագահները եղել են Երևանում, հանդիպել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի հետ:

Statements released by the OSCE Minsk Group are aimed at reducing tensions on the contact line, Russian co-chair Igor Popov said on Monday, June 12.
After meeting Nagorno Karabakh (Artsakh) president Bako Sahakyan, Popov told reporters that the Minsk Group has always released targeted statements which sought to help maintain the process of the peaceful settlement of the conflict.
The co-chairs arrived in Armenia on Saturday and met with foreign minister Edward Nalbandian, defense minister Vigen Sargsyan and president Serzh Sargsyan. They met with Sahakyan on Monday.
The Armenian officials have on both days hailed the co-chairs' targeted assessment of Azerbaijan’s aggression.