15 Հունիս 2017 - 11:26 AMT
Հայաստանն ու Ադրբեջանն իրենց տեսակետներն ունեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հունիսի 15-ի ճեպազրույցում:
Զախարովան ասել է, որ գոյություն ունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ձևավորված ձևաչափ: «Դա իրոք հին խնդիր է, որը ենթադրում է փոխզիջման որոնում, իսկ դա իր հերթին նախատեսում է կողմերի դիրքորշումների մերձեցում, անկախ նրանից, թե որքան հակասող դրանք կարող են լինել»,-ասել է նա:
Զախարովան հավելել է նաև, որ իրավիճակն առաջխաղացում է պահանջում, ուստի վերջին շրջանում շփումները տարբեր ձևաչափերով ինտենսիֆիկացել են: Շփումներն ընթանում են տարբեր ձևաչափերով: Ռուսաստանը որպես այդ ձևաչափի մասնակից իր կողմից անում է ամեն հնարավորը, որպեսզի փոխզիջում գտնվի: Անշուշտ, ցանկալի կլիներ, որ դա որքան հնարավոր է շուտ լիներ, սակայն ոչ ի վնաս երկու երկրների ժողովրների և, իհարկե, մարդկանց, որոնք ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում»,-հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:
Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան չի բացառում, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կարող է քննարկվել ՌԴ և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ հունիսի 20-ին:
«Մենք չենք բացառում, որ հարցը կարող է արծարծվել միջազգային խնդիրների քննարկման շրջանակում: Դա բնական է: Մենք երկխոսության մեջ ենք ֆրանսիացի գործընկերների հետ, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի հարցում», -ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ժան Իվ Լե Դրիանը կհանդիպեն Մոսկվայում հունիսի 20-ին:

У Азербайджана, и у Армении есть свои взгляды на урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Об этом 15 июня на брифинге заявила представитель МИД России Мария Захарова.
«Существует установленный формат урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Это действительно старая проблема, которая предполагает поиск компромисса. Поиск компромисса – это сближение позиций сторон вне зависимости от того, насколько порой диаметрально противоположными они могут быть. Нынешняя ситуация требует продвижения вперед, поэтому в последнее время контакты в различных форматах интенсифицировались. Контакты проводятся в различных форматах. Россия как участник этого формата со своей стороны делает все возможное, чтобы компромисс был найден. Конечно, хотелось бы, чтобы компромисс был найден как можно раньше, но только не в ущерб будущему народов двух стран и, конечно, людям, непосредственно живущим в Нагорном Карабахе», – заявила представитель МИД РФ, отвечая на вопрос армянского журналиста.
Захарова также заявила, что Москва не исключает обсуждения нагорно-карабахского конфликта во время встречи министров иностранных дел России и Франции 20 июня.
«Мы не исключаем, что этот вопрос будет поднят во время обсуждения международных проблем. Это естественно. Мы находимся в диалоге с французскими коллегами, в том числе и по вопросу Нагорного Карабаха», – отметила спикер МИД России.
Ранее сообщалось, что министры иностранных дел России и Франции Сергей Лавров и Жан-Ив Ле Дриан встретятся в Москве 20 июня.