Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) տարածքի հիմնահարցերը ինքնուրույն է պետք լուծել, առանց օտարերկրյա քաղբյուրոների: Այսպիսի հայտարարություն է արել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ անդամ երկրների անվտանգության խորհրդների քարտուղարների հետ հանդիպմանը:
«Շատ ցանկալի կլիներ, որ եղած խնդիրները մենք ինքներս լուծեինք: Սեղանի շուրջ Մինսկում, Մոսկվայում, Երևանում, ՀԱՊԿ անդամ երկրների այլ քաղաքներում: Որպեսզի չլինի այլ պետությունների, կլոր սեղանների ազդեցություն: Առավել ևս մենք կարող ենք լուծել այդ խնդիրները և Ղարաբաղում, և Մերձդնեստրում, և Ուկրաինայում: Դրանք մեր խնդիրներն են: Մենք պետք է կարգավորենք դրանք առանց օտարերկրյա քաղբյուրոների և միջամտության», ասել է Լուկաշենկոն, հայտնում է «Բելտա» գործակալությունը:
Բելառուսի նախագահը հավելել է, որ եթե հնարավոր լիներ հանգուցալուծել խնդիրներն ու անկայունության կետերը ՀԱՊԿ տարածքում, ապա կազմակերպության հեղինակությունը զգալիորեն կաճեր:
Մինչդեռ մի քանի ամիս առաջ Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ԼՂ հարցը Բելառուսի հարցը չէ, իր հարցը չէ՝ հավելելով, որ Բելառուսն այնտեղ անելիք չունի։
2017-ի մարտին Լուկաշենկոն ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը կարգավորեն առանց միջնորդների։ «Հայերը, բելառուսները սուր հարցեր ունեն։ Օրինակ` Լեռնային Ղարաբաղը։ Անկեղծ ասեմ` դա մեր հարցը չէ, իմ հարցը չէ։ Մենք այնտեղ անելիք չունենք։ Կան հակամարտող կողմեր, որոնք պետք է լուծեն հարցը։ Բայց երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հարցնում են, իմ դիրքորոշումը մեկն է` մարդիկ արժանի են արժանապատիվ կյանքի»,-ասել է Լուկաշենկոն:

16 Июнь 2017 - 10:50 AMT
Карабахский вопрос может быть решен в рамках ОДКБ. Об этом заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко 16 июня на встрече с секретарями советов безопасности государств – участников ОДКБ, отметив, что проблемы в регионе Организации договора о коллективной безопасности необходимо решать самостоятельно, без иностранных политбюро.
«Очень хотелось бы, чтобы проблемы, которые у нас есть, мы решали сами. За столом в Минске, Москве, в Ереване, в других городах стран ОДКБ. Чтобы не было влияния каких-то других государств, групп, круглых столов. Тем более мы можем решить эти проблемы и в Карабахе, и в Приднестровье, и в Украине. Это наши проблемы. Мы их должны решать без иностранных политбюро и вмешательств», – подчеркнул глава государства, пишет БЕЛТА.
Он отметил, что если бы удалось развязать существующие настораживающие моменты и точки нестабильности на пространстве ОДКБ, то авторитет организации значительно бы вырос.
Между тем, ранее Лукашенко заявил, что Армения и Азербайджан должны решать карабахскую проблему без посредников.
В марте 2017 года Лукашенко встретился с чрезвычайным и полномочным послом Армении Арменом Хачатряном по случаю завершения его дипломатической миссии, также коснулся истории с блогером Александром Лапшиным. «Есть острые вопросы — у армян, у белорусов. Допустим, Нагорный Карабах. Прямо вам скажу — это не наш вопрос, это не мой вопрос. Нам там делать нечего. Есть стороны конфликтующие, которые должны в этом разобраться. Но когда у меня президент Армении или в Армении спрашивают об этом, или в Азербайджане — президент или азербайджанцы об этом спрашивают — у меня позиция, где бы я ни был, одна: люди достойны жить достойно. Поэтому наша позиция однозначная — Армения и Азербайджан без всяких посредников, вот это мое личное мнение — не надо этих посредников, ни сильных, ни слабых, должны сесть за стол и решить проблему», — сказал Лукашенко, передает пресс-служба.