Ադրբեջանն արցախյան դիրքերի ուղղությամբ կրակել է հեռվից՝ կիրառելով իր սովորական մարտավարությունն ու ռազմավարությունը: Այդ մասին հայտարարել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ եթե Ադրբեջանը կրկին փորձի խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բոլոր գործողությունները հիմնովին կկասեցվեն, հայտնում է «Sputnik Արմենիան»:
Բաբայանը հավելել է, որ վերջին շրջանում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ էր, նվազել էին հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումները: Բաբայանը նշել է, որ Արցախի բանակն ամեն վայրկյան պատրաստ է իրավիճակի զարգացմանը և բացառեց լայնածավալ ռազմական գործողությունների հավանականությունը:
«Նախ՝ հայկական կողմը պահպանում է հավասարակշռությունը, երկրորդ՝ դրան դեմ է միջազգային հանրությունը: Այս երկու գործոնները նվազեցնում են լայնածավալ գործողությունների հնարավորությունը: Սակայն մենք միշտ պատրաստ ենք պաշտպանել մեր երկիրը»,- ասել է Բաբայանը:
Հունիսի 16-ին, ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) և Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.):
Հունիսի 16-ին Արցախում հակառակորդի կրակոցներից զոհված զինծառայողները հետմահու պարգևատրվել են «Մարտական ծառայություն» մեդալով։

Активные действия Азербайджана будут пресекаться на корню. Такое заявление сделал пресс-секретарь президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Давид Бабаян.
По его словам, азербайджанская сторона обстреляла карабахские позиции издалека, применив обычную тактику.
«Обстрелы по нашим позициям велся издалека, применив обычную тактику. Несмотря на потери, мы не падаем духом, Армия обороны продолжает уверенно выполнять свои боевые задачи», – сказал он, пишет Sputnik-Армения.
По словам Бабаяна, в последнее время на линии соприкосновения было относительное затишье: режим перемирия нарушался реже.
Бабаян подчеркнул, что Армия обороны готова к любому развитию событий, однако на данном этапе широкомасштабные боевые действия едва ли возможны. «Во-первых, сегодня баланс поддерживается нашими силами, во-вторых, международное сообщество выступает против эскалации напряженности. Эти факты говорят в пользу того, что вероятность развязывания широкомасштабных военных действий невелика. Но мы всегда готовы защитить себя», — сказал Бабаян.
По его словам, активные действия со стороны Азербайджана будут пресекаться на корню.
Погибшие 16 июня от огня со стороны ВС Азербайджана карабахские военнослужащие посмертно награждены медалью «За боевые заслуги».