Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին ուղերձ է փոխանցել Կատարի էմիր Թամիմ բեն Համադ Ալ Թանիին՝ Իրանի ԱԳ նախարարի օգնականի միջոցով:
Իրանի ԱԳ նախարարի արաբական և աֆրիկյան երկրների գծով օգնական Հուսեյն Ջաբրի Անսարիի և Կատարի ԱԳ նախարար Մուհամմեդ Ալ Թանիի հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 18-ին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին կատարական QNA գործակալության վրա հղումով:
Իրանի նախագահի նամակի բովանդակությունը չի բացահայտվում:
Անսարին Իրանի առաջին բարձրաստիճան անձն է, որն այցելել է Դոհա արաբական երկրների և Կատարի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների խզումից հետո:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հունիսի 18-ին կարճատև աշխատանքային այցելությամբ Կատարի մայրաքաղաք Դոհա ժամանած ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Կատարի ԱԳ նախարար Շեյխ Մոհամեդ բեն Աբդուլռահման Ալ-Թանիին: Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր կատարցի գործընկերոջը հանձնել է Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիին ուղղված ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը, որի բովանդակությունը նույնպես հայտնի չէ։
Իրանի և ՀՀ ԱԳՆ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների այցը Կատար տեղի է ունենում այդ երկրի շուրջ ծագած դիվանագիտական ճգնաժամի ֆոնին:

19 Июнь 2017 - 09:52 AMT
Президент Ирана Хасан Роухани передал послание эмиру Катара Тамиму бен Хамаду Аль Тани через помощника главы МИД Ирана.
Встреча помощника главы МИД Ирана по делам арабских и африканских стран Хусейна Джабри Ансари с министром иностранных дел Катара Мухаммедом Аль Тани прошла 18 июня, пишет РИА Новости со ссылкой на катарское агентство новостей QNA.
Ранее стало известно, что и президент Армении Серж Саргсян через главу МИД Армении Эдварда Налбандяна также направил послание эмиру Катара.
Содержание посланий президентов не раскрывается.
Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет 5 июня разорвали дипломатические отношения с Дохой и прекратили с Катаром всякое сообщение, обвинив его в поддержке терроризма и вмешательстве в их внутренние дела. Позднее о разрыве дипотношений также заявили Мальдивы, Маврикий, Мавритания. Иордания и Джибути снизили уровень своих диппредставительств в Катаре. Сенегал, Нигер и Чад объявили об отзыве послов. В итоге к блокаде Катара не стали присоединяться только два государства, входящие в Совет сотрудничества стран Персидского залива, — Кувейт и султанат Оман. Катар все обвинения отверг и заявил, что ответных мер принимать не будет.