ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հրամանագիր է ստորագրել ՀՀ և ՌԴ միջև միացյալ զորախմբի մասին համաձայնագիրը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վավերացմանը ներկայացնելու մասին, գրում է «Կոմերսանտը»:
Համապատասխան համաձայնագիրը Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարներ Վիգեն Սարգսյանն ու Սերգեյ Շոյգուն ստորագրել են 2016-ի նոյեմբերի 30-ին:
ՀՀ զինված ուժերի 4-րդ կորպուսն ու Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան պլանավորվում է ընդգրկել հայ-ռուսական զորքերի միացյալ խմբավորման կազմում: 4-րդ բանակային կորպուսը տեղակայված է Վայոց Ձորի մարզում ու, մասնավորապես, հսկում է Նախիջևանի հետ սահմանը:
Իսկ 2016-ի հունիսին Հայաստանը հաստատեց Կովկասում ՌԴ հետ միասնական ՀՕՊ համակարգի մասին համաձայնագիրը:

Председатель правительства России Дмитрий Медведев подписал постановление о представлении президенту РФ Владимиру Путину для внесения на ратификацию соглашения между Россией и Арменией об объединенной группировке войск, пишет «Ъ».
Министры обороны России и Армении Сергей Шойгу и Виген Саркисян подписали соответствующее соглашение в ноябре 2016 года.
По словам Саркисяна, в группировку войдут 102 российская военная база, дислоцирующая на территории Армении, и подразделения Вооруженных сил Армении.Министр подчеркнул, что группировка создается для совместного выполнения задач при необходимости. Главы оборонных ведомств Армении и России также подписали план сотрудничества на 2017 год.