Լոնդոնաբնակ հայ դասախոս Մեսրոպ Քասեմջյանին, որը քրեագիտություն է դասավանդում Քրոյդոն համալսարանական կենտրոնում, հաջողվել է ընտանիքի հետ հրաշքով փրկվել հունիսի լույս 14-ի գիշերը Լոնդոնի բազմահարկում բռնկված հրդեհից:
Երբ հրդեհը բռնկվել է, Քասեմջյանն ընկերուհու հետ հեռուստացույց է դիտելիս եղել: Նկատելով կրակը՝ երիտասարդները շտապել են արթնացնել դասախոսի 68-ամյա հորաքրոջը: Նրանց հաջողվել է փրկվել այրվող շենքից, չնայած բնակարանը 17-րդ հարկում էր, սակայն Քասեմջյանը կորցրել է ամբողջ ունեցվածքը, գրում է Croydon Advertiser-ը:
Համալսարանական կենտրոնի ուսանողները դրամահավաք են սկսել հօգուտ Քասեմջյանի: Նրանք մտադիր են £1500 հավաքել, որպեսզի իրենց սիրած դասախոսը կարողանա վերականգնել իր գրադարանն ու նոութբուք ունենա:
Հրդեհից այրված Grenfell Towel շենքում 400-600 մարդ էր բնակվում: Կրակը 2 օր չէր հաջողվում մարել, զոհերի քանակը հասել է 79-ի:

Англичанин армянского происхождения, преподаватель криминологии в Университетском центре Кройдон Месроп Касемджян вместе со своей семьей чудом спасся при пожаре, происшедшем в ночь на 14 июня в высотном здании Grenfell Tower в Лондоне.
В момент начала пожара Касемджян вместе со своей подругой смотрел телевизор. Заметив огонь, молодые люди разбудили спящую в этот момент 68-летнюю тетю преподавателя. Им удалось спастись из горящего здания через окно, несмотря на то, что квартира находилась на 17-м этаже, однако Касемджян потерял все свое имущество, пишет Croydon Advertiser.
Теперь студенты Университетского цебтра начали сбор средств в помощь Касемджяну. Они хотят собрать £1500, чтобы их любимый преподаватель смог восстановить свое большое собрание книг и ноутбук.
В здании Grenfell Towel проживали от 400 до 600 человек. Тушение огня продолжалось более двух суток. Информация об увеличении числа жертв пожара поступала с 14 июня ежедневно. Сейчас количество жертв достигло 79 человек.
С 19 июня пострадавшим от пожара начнут выплачивать по 5500 фунтов стерлингов (около 6276 евро) из государственного фонда на случай чрезвычайных ситуаций.