ԵՄ-ն €3 մլն կհատկացնի Հայաստանին Սիրիայից փախստականներին օգնելու նպատակով: Այդ մասին հայտնում է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
Եվրամիության տարածաշրջանային ներդրումային հիմնադրամը հունիսի 20-ին հաստատել է 275 մլն եվրո ընդհանուր գումարի նախագիծը մեղմելու համար սիրիական ճգնաժամի հետևանքները: Նախագծի շրջանակում նախատեսվում է սատարել փախստականներին և նրանց ընդունող երկրներին՝ Հայաստանին, Թուրքիային, Լիբանանին, Հորդանանին, Իրաքին, արևմտյան Բալկաններին:
Ընդհանուր գումարից 3 մլն եվրո կհատկացվի Հայաստանին՝ սատարելու համար Սիրիայից ներգաղթած փախստականներին՝ ընդլայնելով հասանելի բուժծառայությունների և հոգեբանասոցիալական ծառայություններին շրջանակը, բարելավելով բնակարանային պայմանները, ընդլայնելով տնտեսական նախագծերին մասնակցելու հնարավորությունները, ինչպես նաև նպաստելով դպրոցականների և ուսանողների ինտեգրմանը:
€126.5 մլն կհատկացվի Թուրքիային, €90 մլն՝ Լիբանանում, Թուրքիայում և Հորդանանում կրթական ծրագրերի համար, €25՝ Իրաքում, Հորդանանում, Լիբանանում և Թուրքիայում կանանց և աղջիկներին աջակցելու համար:
Ըստ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի սկսվելուց ի վեր Հայաստանն ընդունել է մոտ 22.000 սիրիացի փախստական:

The European Union has decided to allocate €3 million to support Syrian refugees in Armenia, the European Commission revealed on Tuesday, June 20.
The funds will be used to enhance access to health and psychosocial services, improve housing conditions, increase access to economic opportunities, and facilitate the integration of schoolchildren and students in Armenia.
The EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis adopted new projects totaling €275 million. These projects will support refugees and their overstretched host communities not only in Armenia, but also in Turkey, Lebanon, Jordan, Iraq and the Western Balkans.
According to the Commission, €126.5 million from the assistance package will go to Turkey; €90 million program envisages better education in Lebanon, Turkey and Jordan; €25 million will be alloted to support vulnerable women and girls in Iraq, Jordan, Lebanon and Turkey.
Furthermore, a €21 million program will help Serbia manage the migration/refugee crisis along the Balkan route, while Jordan will receive €10 million for its public health system to ensure increased access to and quality of secondary and tertiary healthcare for Jordanian and Syrian refugees.
The newly adopted assistance package brings the current overall volume of the EU Trust Fund up to over €1 billion which was the goal set by President Jean-Claude Juncker on September 23, 2015.