ԵՄ-ն €3 մլն կհատկացնի Հայաստանին Սիրիայից փախստականներին օգնելու նպատակով: Այդ մասին հայտնում է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
Եվրամիության տարածաշրջանային ներդրումային հիմնադրամը հունիսի 20-ին հաստատել է 275 մլն եվրո ընդհանուր գումարի նախագիծը մեղմելու համար սիրիական ճգնաժամի հետևանքները: Նախագծի շրջանակում նախատեսվում է սատարել փախստականներին և նրանց ընդունող երկրներին՝ Հայաստանին, Թուրքիային, Լիբանանին, Հորդանանին, Իրաքին, արևմտյան Բալկաններին:
Ընդհանուր գումարից 3 մլն եվրո կհատկացվի Հայաստանին՝ սատարելու համար Սիրիայից ներգաղթած փախստականներին՝ ընդլայնելով հասանելի բուժծառայությունների և հոգեբանասոցիալական ծառայություններին շրջանակը, բարելավելով բնակարանային պայմանները, ընդլայնելով տնտեսական նախագծերին մասնակցելու հնարավորությունները, ինչպես նաև նպաստելով դպրոցականների և ուսանողների ինտեգրմանը:
€126.5 մլն կհատկացվի Թուրքիային, €90 մլն՝ Լիբանանում, Թուրքիայում և Հորդանանում կրթական ծրագրերի համար, €25՝ Իրաքում, Հորդանանում, Լիբանանում և Թուրքիայում կանանց և աղջիկներին աջակցելու համար:
Ըստ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի սկսվելուց ի վեր Հայաստանն ընդունել է մոտ 22.000 սիրիացի փախստական:

21 Июнь 2017 - 08:01 AMT
Евросоюз выделит Армении €3 млн на помощь сирийским беженцам. Об этом сообщает пресс-служба Европейской комиссии.
Региональный инвестиционный фонд Евросоюза 20 июня утвердил проект на общую сумму в 275 млн евро для ослабления последствий сирийского кризиса. В рамках проекта планируется поддерживать беженцев и принимающие их страны – Армению, Турцию, Ливан, Иорданию, Ирак, Западные Балканы.
3 млн евро из общей суммы будет выделено Армении для поддержки сирийских беженцев путем расширения доступа к медицинским и психосоциальным услугам, улучшения жилищных условий, расширения возможностей участия в экономических проектах, а также путем содействия интеграции школьников и студентов.
€126.5 млн будет выделено Турции, €90 млн в рамках программы уйдет на улучшение образования в Ливане, Турции и Иордании, €25 млн – на поддержку женщин и девочек в Ираке, Иордании, Ливане и Турции.
По данным министерства диаспоры РА, с момента начала войны в Сирии Армения приняла 22 тысяч сирийских беженцев.