21 Հունիս 2017 - 08:12 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հերթական սրացման արդյունքում հայկական կողմը 2 օրում 4 զոհ է տվել, չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մեղադրել է Բաքվին ահաբեկչության մեջ և խոստացել է անհամաչափ պատասխան տալ: Այսպես է սկսում հոդվածը ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետան» «Արցախը կրկին պատերազմի շեմին է» վերնագրված հոդվածում՝ անդրադառնալով վերջին օրերի իրադարձություններին շփման գծում:
Հոդվածում նշվում է, որ Ստեփանակերտի տվյալներով ադրբեջանական կողմը նռնականետեր է կիրառել: Հեղինակը հիշեցնում է, որ հերթական սրացմանը նախորդել են խոշոր ադրբեջանա- թուրքական զորավարժությունները Նախիջևանում, եռակողմ զորավարժությունները Վրաստանում, կրկին Թուրքիայի մասնակցությամբ: Իսկ հունիսի 20-ին Ադրբեջանում մեկնարկել են մոտ 20.000 զինծառայողների և մեծաքանակ ռազմատեխնիկայի մասնակցությամբ զորավարժությունները: Մեջբերվում է ադրբեջանական «Թրենդի» հաղորդագրությունն, ըստ որի Ադրբեջանի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Նիզամ Օսմանովը հայտարարել է, որ երկրի ԶՈւ-ն «լիովին պատրաստ է ազատագրել գրավյալ հողերը»:
«Արցախի բանակն իր հերթին է զորավարժություններ անցկացնում: Չճանաչված հանրպետության ղեկավարությունը վստահեցնում է, որ եթե Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սանձազերծի, արժանի հակահարված կստանա: …Համանախագահների վերջին հայտարարությունները հասցեական բնույթ էին կրում՝ հրադադարը խախտելու մեջ մեղադրվում է ադրբեջանական կողմը, իսկ հայերի գործողությունները՝ պատասխան գործողություններ: Նույն ուղղությամբ է փոխվում Մոսկվայի տոնայնությունը, կարծում են Երևանում, նշելով ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունները, որտեղ գնալով ավելի հաճախակի է հիշատակվում ԼՂ բնակչությունը, սակայն Բաքվի քաղաքականությունը չի փոխվում»,-ասվում է հոդվածում:
Հոդվածի վերջում հեղինակը գրում է, որ հայ հանրության շրջանում գնալով ավելի շատ են խոսում սեփական ճակատագիրը ոչ թե պատասխան, այլ կանխարգելիչ հարվածներով լուծելու անհրաժեշտության մասին: «Այդ կարծիքները հաստատվում են պատմական ակնարկներով, երբ դրսից օգնության ապարդյուն սպասումներն ի վերջո ավարտվեցին ցեղասպանությամբ, տարածքների կորուստով: Որպես հիմնավորում բերվում են որոշ ժամանակակից պետությունների օրինակներ, որոնք հաջողությամբ են գործում, ղեկավարվելով սեփական ազգային շահով, ոչ թե դրսի հուշումներով: Երկու երկրների փորձագիտական հանրությունը տագնապալի սպանումների մեջ է՝ երկու ժողովրդները կրկին պատերամզի շեմին են»,-ասվում է հոդվածում:
Մինչդեռ Ադրբեջանում հոդվածը բացասական արձագանք է ստացել առաջին հերթին վերնագրի պատճառով: Այնտեղ համարում են, որ հեղինակը հանդես է գալիս հայամետ դիրքերից:
Հունիսի 16-ին հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից ձեռնարկված նախահարձակ գործողության արդյունքում արձանագրված մահվան ելքով դեպքերից հետո, հունիսի 17-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետևանքով ժամը 09.40-ի սահմաններում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

В результате очередного обострения в зоне нагорно-карабахского конфликта армянская сторона в течение двух дней потеряла убитыми четырех военнослужащих, в отчете Армии обороны Арцаха говорится, что ответными действиями активность азербайджанских войск была подавлена. Об этом говорится в статье обозревателя отдела политики стран ближнего зарубежья «Независимой газеты» Юрия Рокса, в которой идет речь о последних развитиях карабахского конфликта.
Отмечается, что МИД Армении действия Азербайджана назвал ответом на призывы мирового сообщества к мирному урегулированию конфликта. Руководство непризнанной Нагорно-Карабахской республики (НКР) обвинило Баку в терроризме и обещало дать асимметричный ответ.
В статье отмечается, что по данным Степанакерта, азербайджанская сторона применила гранатометы.
«Очередному осложнению на линии соприкосновения предшествовали крупные азербайджано-турецкие военные учения в Нахичеванской автономной республике и трехсторонние – в Грузии с участием опять же Турции и хозяев. А завтра в Азербайджане начинаются еще одни учения, в которые будет вовлечено около 20 тысяч военнослужащих и в преддверии которых, как передает агентство «Тренд», замначальника Генштаба ВС Азербайджана генерал-лейтенант Низам Османов заявил, что вооруженные силы страны полностью готовы к освобождению оккупированных земель»,- пишет автор статьи.
«Арцахская армия в ответ проводит свои учения. Руководство непризнанной республики уверяет, что в случае развязывания военных действий Азербайджан получит достойный отпор. Президент непризнанной республики Бако Саакян заявил, что все еще надеется на торжество благоразумия, хотя надежд почти нет. Ереван обращает внимание на то, что Азербайджан каждый раз идет на обострение незадолго до визита в регион сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ, курирующей переговорный процесс. Приезд дипломатов ожидается на следующей неделе. Последние заявления посредников по конфликту приняли адресный характер: в нарушении перемирия обвиняется азербайджанская сторона, тогда как действия армянской называются ответными. В ту же сторону меняется тональность Москвы, считают в Ереване, подкрепляя свое мнение ссылками на заявления МИД РФ, в которых все чаще стали «вспоминать» о населении Нагорного Карабаха. Однако все это на линии Баку пока не отражается»,- говорится в статье.
В конце автор статьи пишет, что в армянском обществе все больше говорят о необходимости самим решать свою судьбу, не надеясь на кого-то, о нанесении не ответных, а упредительных ударов. Подкрепляются эти мнения экскурсиями в историю, когда тщетное ожидание помощи извне обернулось геноцидом, утратой территорий, и примерами успешной активности некоторых современных государств, действовавших прежде всего исходя из национальных интересов, а не по подсказкам и лекалам из-за рубежа.
В экспертном сообществе двух стран ожидания тревожные: два народа опять на грани войны, пишет автор статьи.
17 июня в 09:40 по местному времени в северном направлении линии соприкосновения смертельное ранение получил военнослужащий АО НКР Нарек Тигранович Гаспарян 1997 г.р.