Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերի առնչությամբ, որի հետևանքով զոհեր են գրանցվել: Այս մասին ասել է Պետքարտուղարության խոսնակ Հիզեր Նոերթը, հաղորդում է Պետքարտուղարության պաշտոնական կայքը:
«Մենք կոչ ենք անում կողմերին խուսափել լարվածության հետագա աճից և անհապաղ կերպով քննարկել շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին լարվածության թուլացմանն ուղղված քայլերը»,- նշված է հայտարարության տեքստում:
Խոսնակը նաև անդրադարձել է հունիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից տարածած հաղորդագրությանը, որտեղ հակամարտող կողմերին կոչ էր արվում քաղաքական կամք դրսևորել բանակցությունները վերսկսելու համար՝ նշելով, որ դա տարածաշրջանի բնակչության համար ամուր խաղաղություն հաստատելու միակ ճանապարհն է և որ տարածաշրջանի բնակչությունն արժանիորեն ակնկալում է հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթաց:
«ԱՄՆ-ն շարունակում է ինտենսիվորեն գործակցել կողմերի հետ: Մեր քաղաքականությունը, որի շուրջ Մինսկի խմբի համանախագահները համակարծիք են, այն է, որ խնդրի արդար լուծումը պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքի վրա՝ ներառելով Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, մասնավորապես, ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության ու ինքնորոշման սկզբունքները»,- եզրափակել է Հիզեր Նոերթը:
Հունիսի 16-ին, ժամը 18:05-ի սահմաններում, հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) և Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.):

The United States is deeply concerned over the recent violations of the ceasefire, which have resulted in multiple casualties on the Nagorno Karabakh line of contact over the last week, the Department of State said in a statement.
"We urge the sides to avoid escalation and encourage immediate consideration of measures to reduce tensions along the Line of Contact and the international border between Armenia and Azerbaijan," the statement said.
In their statement released June 19, the OSCE Minsk Group Co-Chairs called upon the parties to re-engage in negotiations on substance, in good faith, and with political will. The Co-Chairs further underscored that such negotiations are the only way to bring a lasting peace to the people of the region, who expect and deserve progress toward settlement of the conflict.
"The United States continues to engage intensely with the sides. Our longstanding policy, shared by the Minsk Group co-chairs, is that a just settlement must be based on international law, which includes the Helsinki Final Act, in particular the principles of non-use of force, territorial integrity, and self-determination," the State Department's statement concluded.