22 Հունիս 2017 - 09:35 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման թեման մշտապես գտնվում է ՌԴ ԱԳՆ ջանքերի օրակարգում, սակայն ՌԴ և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարների հունիսի 18-ի հանդիպմանը Մոսկվայում չի քննարկվել: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է ՌԴ ԱԳՆ-ն գնահատում համանախագահների այցը տարածաշրջան, նա նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարությունն արտահայտում է նաև Ռուսաստանի դիրքորոշումը: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությայն մեջ արտացոլված է նաև ռուսական դիրքորոշումը»,-ասել է Զախարովան:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք ղարաբաղյան կարգավորման թեման քննարկվել է Մոսկվայում ՌԴ և Ֆրանսիայի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ՝ Զախարովան ասել է. «Ղարաբաղյան կարգավորման թեման մշտապես գտնվում է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության ջանքերի օրակարգում»,-ասել է Զախարովան:
Հունիսի 20-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որով խստորեն դատապարտում են հունիսի 18-19-ի զինված միջադեպը, որի արդյունքում մարդկային կորուստներ են եղել: Հայտարարությունում, մասնավորապես, նշվում է, որ բացի 3 կողմերի իշխանությունների հետ հանդիպումներից, Բաքվում եղել է նաև հանդիպում տեղի «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» ներկայացուցիչների հետ: ԼՂ-ում համանախագահներն այցել են են «Զանգելանի, Քուբաթլուի, Լաչինի ու Քելբաջարի շրջանները»:
Մինսկի խմբի համանախագահները կողմերին կոչ են արել դրսևորել զսպվածություն և նախապատրաստել բնակչությանը ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության:

22 Июнь 2017 - 09:12 AMT
Тема нагорно-карабахского урегулирования постоянно находится в повестке усилий министерства иностранных дел России, но на встрече глав МИД РФ и Франции 18 июня в Москве не обсуждалась. Об этом заявила на брифинге 22 июня официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Отвечая на вопрос, как МИД РФ оценивает итоги визита сопредседателей в регион, она отметила, что заявление МГ ОБСЕ отражает также российскую позицию.
«В заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ отражена, в том числе и российская позиция», – сказала Захарова.
Отвечая на вопрос о том, обсуждалась ли тема карабахского урегулирования главами МИД России и Франции в Москве 18 июня, Захарова отметила, что подробно этот вопрос не обсуждался.
«Тема нагорно-карабахского урегулирования постоянно находится в повестке усилий министерства иностранных дел России», – подчеркнула Захарова.
20 июня сопредседатели Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд (США), Стефан Висконти (Франция), Игорь Попов (Россия) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анжей Каспршик (Польша) распространили заявление по итогам визита в Ереван, Степанакерт и Баку. В заявлении, в частности, говорится, что 10 июня сопредседатели встретились в Ереване с президентом Армении Сержем Саркисяном и 19 июня в Баку с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Кроме того, они провели консультации с главами МИД и министрами обороны обеих стран. 12 июня сопредседатели посетили Нагорный Карабах, они посетили «прилегающие к Нагорному Карабаху Зангеланский, Кубатлинский, Лачинский и Кельбаджарский районы».