ՄԱԿ-ը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտնած մտահոգությունը զինադադարի վերջին խախտումների վերաբերյալ, որոնց հետևանքով շփման գծում ողբերգական կորուստներ եղան: Այս մասին հայտարարել է Գլխավոր քարտուղարի խոսնակի տեղակալը՝ հատուկ հայտարարություն տարածելով Լեռնային Ղարաբաղում դրության սրման վերաբերյալ.
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, որը նրանք արել են հունիսի 19-ին տարածաշրջանային վերջին այցից հետո: Կրկնում ենք համանախագահների կողմերին հասցեագրված կոչը՝ զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց և միջոցներ ձեռնարկել՝ ուղղված լարվածության նվազմանը։ Մենք նաև միանում ենք համանախագահներին՝ կոչ անելով կողմերին վերսկսել առարկայական բանակցություններ՝ դրսևորելով քաղաքական կամք։ ՄԱԿ-ն իր հերթին պատրաստ է այդ նպատակով անհրաժեշտ յուրաքանչյուր քայլ ցուցաբերել»,- ասված է հայտարարության տեքստում:
Ավելի վաղ Պետքարտուղարության խոսնակ Հիզեր Նոերթը ևս հայտարարել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերի առնչությամբ, որի հետևանքով զոհեր են գրանցվել:

The United Nations said it takes note of the statement by the co-chairs of the OSCE Minsk Group following their recent travel to the South Caucasus region over the recent escalation in Nagorno Karabakh.
"We share the co-chairs' concern over the recent cease-fire violations, which have resulted in regrettable casualties on the line of contact. We echo their appeal to the parties to avoid further escalation and to consider measures that would reduce tensions," Farhan Haq, Deputy Spokesman for the Secretary-General, said in a statement.
"We also join the co-chairs' in urging the parties to re-engage in negotiations on substance, in good faith and with political will. The United Nations stands ready to support such efforts if needed."
Earlier, the Department of State said the United States is deeply concerned over the recent violations of the ceasefire, which have resulted in multiple casualties on the Karabakh line of contact over the last week.