ՄԱԿ-ը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտնած մտահոգությունը զինադադարի վերջին խախտումների վերաբերյալ, որոնց հետևանքով շփման գծում ողբերգական կորուստներ եղան: Այս մասին հայտարարել է Գլխավոր քարտուղարի խոսնակի տեղակալը՝ հատուկ հայտարարություն տարածելով Լեռնային Ղարաբաղում դրության սրման վերաբերյալ.
«Մենք ի գիտություն ենք ընդունում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, որը նրանք արել են հունիսի 19-ին տարածաշրջանային վերջին այցից հետո: Կրկնում ենք համանախագահների կողմերին հասցեագրված կոչը՝ զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց և միջոցներ ձեռնարկել՝ ուղղված լարվածության նվազմանը։ Մենք նաև միանում ենք համանախագահներին՝ կոչ անելով կողմերին վերսկսել առարկայական բանակցություններ՝ դրսևորելով քաղաքական կամք։ ՄԱԿ-ն իր հերթին պատրաստ է այդ նպատակով անհրաժեշտ յուրաքանչյուր քայլ ցուցաբերել»,- ասված է հայտարարության տեքստում:
Ավելի վաղ Պետքարտուղարության խոսնակ Հիզեր Նոերթը ևս հայտարարել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խորապես մտահոգված է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման վերջին դեպքերի առնչությամբ, որի հետևանքով զոհեր են գրանցվել:

23 Июнь 2017 - 08:17 AMT
ООН разделяет обеспокоенность сопредседателей Минской группы ОБСЕ относительно последних нарушений режима прекращения огня на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил, в результате которых произошли трагические потери. Об этом заявил заместитель пресс-секретаря генерального секретаря ООН Фархан Хак ба пресс-брифинге.
«Мы принимаем к сведению заявления Минской группы ОБСЕ от 19 июня – после их последнего визита в регион. Мы разделяем обеспокоенность сопредседателей относительно последних нарушений режима прекращения огня, в результате которых на линии соприкосновения произошли трагические потери. Мы присоединяемся к призывам посредников к сторонам конфликта воздержаться от обострения ситуации и предпринять меры для ослабления напряженности на линии соприкосновения»,- заявил он.
«Мы также присоединяемся к сопредседателям, призывая стороны проявить политическую волю и возобновить переговоры по существу. ООН, в свою очередь, готово поддержать подобные усилия, в случае необходимости», – отметил заместитель пресс-секретаря генсека ООН.
Сопредседатели МГ ОБСЕ 19 июня обратились к руководству Азербайджана с призывом избежать дальнейшей эскалации конфликта. С таким же посланием они обратились к властям Армении и Нагорного Карабаха. Посредники призвали стороны предпринять меры, которые снизят напряженность на линии соприкосновения и государственной границе Армении и Азербайджана.