Հունիսի 25-ին 01:30-ին ռուսական «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքը կցուցադրի «Անիտա» ծածկանունով» հեռուստաֆիլմը: Ֆիլմի սցենարիստն է Լյուդմիլա Ռոմանենկոն, ռեժիսորը՝ Անդրեյ Կուրենկովն է: Ֆիլմն անսովոր կառուցվածք ունի: Հայտնի հետախույզ, ոչ լեգալ հետախուզության լեգենդ, Խորհրդային Միության հերոս Գևորգ Վարդանյանի կնոջ և զինակցի՝ Գոհար Վարդանյանի հետ բոլոր զրույցները վարում է ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նառիշկինը, հայտնում է Rg.ru-ն:
Գոհար Վարդանյանը, թերթելով լուսանկարների ալբոմը, հիշում է հետախույզի իր կյանքը: Եվ եթե «Թեթև հեծելազոր» խմբի այն ժամանակ տակավին պատանի անդամների մասին, որոնք օգնեցին ձերբակալել Աբվերի դիվերսանտներին և կանխել Ստալինի, Ռուզվելտի և Չերչիլի դեմ մահափորձը, լավ է հայտնի, ապա անլեգալ Վարդանյանների հետագա գործունեությունը մինչ օրս փակ է: Ֆիլմը թույլ է տալիս մի փոքր բացել գաղտնիության քողը:
16 տարեկանում Գոհարը գիտակցաբար ընտրել է Հայրենիքին անմնացորդ նվիրվելու ճանապարհը` դառնալով իր ապագա ամուսնու և զինակից ընկերոջ Գևորգ Վարդանյանի հակաֆաշիստական խմբի անդամ:
Գոհար և Գևորգ Վարդանյաններն աշխատել են Եվրոպայի երկրներում, որոնցից մեկը կոնկրետ նշվում է: Դա Իտալիան էր, որտեղից հետախույզները հաճախ այլ երկրներ են մեկնել: Գոհար Վարդանյանը մինչ օրս հստակ թիվը չի նշում՝ ասելով «բազում»:
Հենց Իտալիայում է նրանց հետ պատահել դեպքը, որը կարող էր վերջ դնել հետախույզների կարիերային: 1978-ի մայիսին «Կարմիր բրիգադների» կողմից Իտալիայի վարչապետ Ալդո Մորոյի առևանգումից, և ինչպես հետո պարզվեց, սպանությունից հետո, ոստիկանությունն ուշացումով սկսեց ահաբկիչների որոնումները: Կանգնեցրին և ստուգեցին նաև «Անիտայի» և «Անրիի»՝ Գևորգի մեքենան: Հասկանալի է, ոչինչ չգտան: Երկրորդ անգամ կանգնեցրին և խուզարկեցին և հմարտական զենք գտան փամփուշտներով: Ի՞նչ է: Սադրա՞նք: Թե ոստիկանությունը բացահայտե՞լ է անլեգալներին: «Անիտան» և «Անրին» լիակատար հանգստություն պահպանեցին՝ արժանապատվորեն պատասխանելով բոլոր հարցերին, ինչում ասես նրանց չէին մեղադրում: Եվ պարզվեց, որ դա զուտ ոստիկանության թափթփվածության արդյունք էր՝ առաջին անցակետում, որտեղ կանգնեցրել էին իրենց մեքենան, զննություն անցկացնող ոստիկանը մեքենայի բեռնախցում էր թողել իր զենքը: Թե ինչի կարող էր հանգեցնել այդ պատահարը Իտալիայի վարչապետի առևանգողներին որոնելու ժամերին, դժվար է պատկերացնել:
Ֆիլմում ևս մի քանի նման դրվագ կա: Այդպես, վերդառնալով մոսկովյան արձակուրդից (այո, անլեգալներն էլ են արձակուրդ ունենում), «Անիտան» օտար երկրի իր խոհանցում սկսում է երգել այն ժամանակ շատ սիրված «Երեք հրացանակիրները» ֆիլմից մի մեղեդի…և նույն պահին նկատում է «Անրիի» քննադատող հայացքը: Մանրուք, դատարակ բան, ի՞սկ եթե տանը հանկարծ կողմնակի մեկը լիներ: Այդ դեպքից հետո Գոհար Վարդանյաննն արտերկրում խորհրդային երգեր չէր երգում:
Պարբերականը ևս մեկ դրվագ է ներկայացնում ֆիլմից՝ Սերգեյ Նառիշկինը Գոհար Վարդանյանին է հանձնում փակ հանդիսության №1 հրավիրատոմսը, որը կայանալու է առաջիկա օրերին: Իսկ 91-ամյա «Անիտան» ընդունում է հրավերը: Անշուշտ՝ նա ներկա կլինի անլեգալ հետախուզության ստեղծման 95-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Հետախուզական վերջին գործուղումից Վարդանյանները վերադարձել են 1986-ին։ Մի քանի ամիս անց Գոհար Վարդանյանն անցել է թոշակի, իսկ Գևորգ Վարդանյանն իր ծառայությունը շարունակել է մինչև 1992-ը:

На российский экран (на канале «Россия 1») 25 июня в 01:30 минут (по ереванскому времени) выйдет телефильм «Под кодовым именем «Анита». Фильм сценариста Людмилы Романенко и режиссера Андрея Куренкова задуман необычно. Все диалоги с Гоар Левоновной Вартанян, супругой и сподвижницей легенды нелегальной разведки, первого среди нелегалов Героя Советского Союза Геворка Андреевича Вартаняна, ведет директор СВР России Сергей Евгеньевич Нарышкин, передает Rg.ru.
Беседа продолжается в манере непринужденной. Гоар Левоновна, перелистывая альбомы с фотографиями, вспоминает свою жизнь разведчицы-нелегала. И если о тегеранском периоде работы юных тогда ребят из группы «Легкая кавалерия», которые помогли арестовать диверсантов Абвера и предотвратить покушение на Сталина, Рузвельта и Черчилля, известно немало, то дальнейшая судьба нелегалов Вартанянов и сейчас закрыта. Фильм помогает слегка раздвинуть эту плотную завесу секретности.
Гоар и Геворк Вартаняны работали в странах Европы, одна из которых названа конкретно. Это – Италия, откуда разведчики выезжали в огромное количество государств. Гоар Левоновна до сих пор не называет цифру, ограничившись ремаркой «много».
В Италии и случилась с ними та самая история, которая могла бы поставить точку в их карьере разведчиков. После похищения и, как выяснилось впоследствии, убийства премьера Италии Альдо Моро в мае 1978 «Красными бригадами», полиция с опозданием взялась за поиск террористов. Остановили и проверили машину «Аниты» и Геворка – «Анри». Понятно, жандармы ничего не нашли. Однако на втором посту – снова остановка и новый обыск, во время которого в багажнике авто обнаруживается боевое оружие с патронами. Что это? Провокация? Или полиция засекла нелегалов? «Анита» и «Анри» сохранили полное спокойствие, достойно отвечали карабинерам, в чем только их не обвинявшим. И выяснилось – это вопиющее разгильдяйство полиции: на первом посту досматривающий багажник страж порядка забыл в багажнике свой карабин. К чему могла бы привести такая находка в тревожные часы охоты на похитителей премьера Италии, можно только догадываться. В картине есть еще несколько похожих историй. Так, вернувшись из московского отпуска (да, нелегалов выводят в отпуска), «Анита» на своей кухне в чужой стране вдруг начала тихонечко напевать популярную тогда мелодию из «Трех мушкетеров»: пора, пора, порадуемся… И тут же заметила осуждающий взгляд «Анри». Мелочь, ерунда, а если бы в доме оказался кто-то посторонний? Больше советских песен заграницей Гоар Левоновна не пела.
Рассказывается о еще одной сцене из телефильма: Сергей Евгеньевич Нарышкин вручает Гоар Левоновне пригласительный билет №1 на закрытое торжество, которое состоится в эти дни. И «Анита», которой 91 год, приглашение с благодарностью принимает. Конечно, она будет на мероприятии, посвященном 95-летию создания нелегальной разведки