Իսրայելի Rafael ընկերությունը փարիզյան ավիաշոուի ժամանակ առաջին անգամ ներկայացրել է հակատանկային նոր սերնդի Spike հրթիռը, որն ավելի վաղ Ադրբեջանն արդեն կիրառել է Արցախի դեմ:
Մայիսին Ադրբեջանը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ տեսանելի են հրթիռի գործարկման կադրերը, որի հետևանքով խոցվել է հայկական ռազմական թիրախ, գրում է Jerusalem Online-ը:
Spike LR II կամ Spike 2 նոր հրթիռները, գործարկվելով ցամաքից, կարող են խոցել մինչև 5,5 կմ հեռավորության վրա գտնվող թիրախը, իսկ ինքնաթիռից գործարկվելու դեպքում՝ մինչև 10 կմ: Հրթիռը հաջողությամբ գործարկվել է Իսրայելում և արդեն կիրառվել է Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան զորքերի հետ շփման գծում:
Spike LR II-ի հիմնական նորամուծությունն այն է, որ ինքնաթիրախավորող նոր գլխիկը նոր կատարելագործված բնութագրեր ունի: Հրթիռի քաշը 12,7կգ է և կարող է արձակվել Spike ցանկացած համակարգից: Հրթիռն ունի ազդանշանի մշակման միջոցներ, որոնց օգնությամբ կարող է հետևել թիրախների տարբեր տիպերի, այդ թվում բարդ պայմաններում: Նշվում է, որ տեսաազդանշանների մշակման համակարգում օգտագործված են արհեստական ինտելեկտի տարրեր, որի օգնությամբ ապահովվում է տեսադաշտից անհետացող օբյեկտների հավաստանշումը: Նաև հայտարարվում է, թե հրթիռը կարող է հաղթահարել զրահամեքենայի ակտիվ և դինամիկ պաշտպանությունը կառավարման ինչ-ինչ ալգորիթմերի շնորհիվ:
Ըստ պարբերականի, այդպիսի զենիթահրթիռային համակարգ ունի նաև «Հեզբոլլահ» խմբավորումը:
ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը ՌԴ-ից, Ստեֆան Վիսկոնտին Ֆրանսիայից ու Ռիչարդ Հոգլանդն ԱՄՆ-ից հայտարարություն են տարածել վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակի սրման վերաբերյալ՝ առաջին անգամ հասցեական քննադատություն հնչեցնելով հրադադարի ռեժիմը խախտող ու սադրանքների դիմող Ադրբեջանի հասցեին: Դրանում, մասնավորապես, ասվում է. «Տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, մայիսի 15-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի ուղղությամբ հրթիռ է արձակել՝ հարվածելով ռազմական տեխնիկային»:

26 Июнь 2017 - 12:18 AMT
Израильская компания Rafael на парижском авиашоу впервые представила новое поколение противотанковых ракет Spike, которые прежде Азербайджан уже применил в Карабахе.
В мае было опубликовано видео, в котором показаны кадры запуска ракетного комплекса, в результате чего была поражена армянская военная цель, пишет Jerusalem Online.
Новые ракеты Spike LR II или Spike 2, будучи запущены с земли, могут поражать цель на дальности до 5.5 километра, а в случае пуска ракеты с самолета — до 10 километров. Ракета была успешно испытана в Израиле и уже применена Азербайджаном на карабахском фронте.
Главным нововведением Spike LR II является новая головка самонаведения с повышенными характеристиками. Ракета весит всего 12.7 кг и может быть запущена с любой системы Spike. Ракета Spike LR II получила средства обработки сигнала, при помощи которых способна следить за различными типами целей, в том числе в сложных условиях. Как утверждается, в системе обработки видеосигналов использованы элементы искусственного интеллекта, при помощи которых обеспечивается отслеживание малоконтрастных или пропадающих из виду объектов. Также заявлена возможность преодоления активной и динамической защиты бронемашин при помощи неких алгоритмов управления.
По сведениям издания, такой же зенитно-ракетный комплекс состоит на вооружении и у группировки «Хезболла».
15 мая, в районе 16:30 (по ереванскому времени), ВС Азербайджана в восточном направлении линии соприкосновения с силами Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) прибегли к провокации, обстреляв управляемыми ракетами военный объект Армии обороны НКР. Врезультате обстрела была частично повреждена военная техника, потерь нет.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию послы Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) 18 мая выступили с адресным с заявлением. «Согласно информации, собранной из нескольких достоверных источников, 15 мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, нанеся удар по военной технике. Вечером 16 мая и 17 мая армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различного калибра. Эти действия обеих сторон представляют собой значительные нарушения режима прекращения огня и вызывают тревогу»,- в частности говорится в заявлении.